Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeHamur Gezilecek Yerler

Hamur Gezilecek Yerler

-

Ağrı’nın bir ilçesi olan Hamur Gezilecek Yerler, şehrin en yeni ilçelerinden biridir. 1958 yılında ilçe statüsünü alan ilçe yüzölçümü bakımından da oldukça küçüktür. Şehrin 7 ilçesinden biri olan Hamur’un merkeze uzaklığı ise 14 kilometredir. Şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hal böyle olunca da günümüze pek çok eser miras kalmıştır. Siz de Ağrı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Hamur Gezilecek Yerler

Hamur Kümbeti

Hamur ilçesinde bulunan Hamur Kümbeti, Osmanlı türbe mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kümbetin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Tarihi yapının kitabesi ise zaman içerisinde tahribe uğramıştır ve yalnızca sene ibaresi belli olmaktadır. Bu da 1812-1813 yıllarına denk geliyor. Dikdörtgen şeklindeki kümbette giriş avlusu ve mezar odası bulunuyor. Buranın en önemli özelliklerinden birisi de İshak Paşa Sarayı ile aynı malzemelerden yapılmasıdır.

Adres: Merkez, Hamur, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Hamur Kalesi

Hamur deresinin 100 metre uzağında ilçe merkezinde bulunuyor. Dik kayalar üzerinde yer alan kalenin hangi tarihte yapıldığı ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsi geçiyor. Buna göre Akkoyunlular zamanında aktif olarak kullanılmıştır.

Adres: Merkez, Hamur, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Karlıca Köyü

Ağrı’nın Hamur ilçesinin bir köyü olan Karlıca, pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Köyde bu kadar çok eser olmasına rağmen oldukça az ziyaret ediliyor. Siz de Ağrı gezilecek yerler listenize Karlıca köyünü ekleyerek, köyü turizme kazandırabilirsiniz.

Adres: 04852 Karlıca/Hamur/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Şoşik Kalesi

İsmini Şoşik dağından alır. Köye tepeden bakan bir kayalık kısım üzerinde bulunuyor. İlçe merkezine 34 kilometre uzaklıkta bulunan Şoşik Kalesi, Urartu kalelerine benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Adres: Karlıca Köyü, Hamur, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Hamur Mağarası

Hamur Gezilecek Yerler’in son adımında Hamur Mağarası var. Hamur deresinin yanına bulunur. Urartular döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İçerisinin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz. Mağaranın girişini süsleyen yeşil bitkiler ile muhteşem bir doğa harikasıdır. Hamur deresinden akan suyun sesinin eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Yaz mevsimlerinde bölgenin oldukça hareketli olduğunu bilmelisiniz.

Adres: Hamur, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol