Home Rehber Türkiye Günyüzü Gezilecek Yerler

Günyüzü Gezilecek Yerler

0
624
Eskişehir Günyüzü Gezilecek Yerler

Sahip olduğu tarihsel zenginlik bakımından oldukça önemli alanlardan bir tanesi olan Günyüzü Gezilecek Yerler, Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesidir ve pek çok insan tarafından ilgi çekmektedir. İlçenin arazileri ova görünümde olmakta ve yer yer yüksek kayalıklar bulunmaktadır.

Karasal iklimin etkili olduğu ilçelerden bir tanesi olarak bilinen Günyüzü, denizden 995 metre yükseklikte yer almaktadır. Ayrıca ilçe, 189 km2lik bir alana kurulmuştur. Peki Günyüzü nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleşmektedir?

Günyüzü Nerede?

Günyüzü nerede sorusu, ilçeyi yakından tanımak isteyen birçok insan tarafından sorulan oldukça önemli sorulardan bir tanesidir. Günyüzü, Eskişehir il sınırları kapsamında bulunmakta olup Konya Yunak ve Çeltik ilçelerine giden yol üzerinde yer almaktadır.

İlçenin Eskişehir il merkezine uzaklığı 135 km’dir. Bu nedenle Günyüzü’nün il merkezinden oldukça uzak olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Günyüzü ile Ankara arasındaki uzaklık, Eskişehir’le olan uzaklıktan çok daha kısadır. Bu bağlamda ilçenin Ankara’ya 118 km mesafede bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Günyüzü’ne Ulaşım

Eskişehir il merkezinden epey uzakta bulunan ilçeye ulaşımın nasıl gerçekleştirildiği pek çok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Günyüzü’ne ulaşım kapsamında Eskişehir il merkezinden Eskişehir-Günyüzü otobüs seferlerinin bulunduğunu ve Eskişehir’e farklı illerden gelen kişilerin bu seferleri takip ederek ilçeye konforlu bir şekilde gidebildiklerini ifade etmek gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ilçeye özel araçlar ile de gidilebilmekte olup Eskişehir güzergahı ile ilçeye ulaşım özel araçlar ile sağlanabilmektedir.

Günyüzü Konaklama

Günyüzü konaklama, ilçede bir süre kalmak ve buradaki tarihi mekanları görmek isteyen kişilerin sordukları en önemli sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Konaklama kapsamında kır evi, çiftlik evi ve öğretmenevi gibi seçeneklerin bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bu seçenekler kapsamında konforlu bir şekilde konaklama gerçekleştirilebilmesi olanaklıdır.

Günyüzü Gezilecek Yerler

Günyüzü gezilecek yerler kapsamında farklı mekan ve yapıların bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bu kapsamında ilçenin görülmesi gereken yerlerini genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Gecek Selçuklu Camisi

Gecek Selçuklu Camisi, Günyüzü kapsamında görülmesi gereken alanlardan ilki olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçe merkezine bağlı olan Gecek köyünde yer alan cami, tasarımı ile insanların ilgisini çekmektedir.

Şadırvan

Şadırvan, ilçenin görülmesi gereken alanlarından bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır. MS 316 tarihinde yapılan Şadırvan, ilçe kapsamında bulunan tarihi yapıların en önemlilerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Kavuncu Köprüsü

Kavuncu Köprüsü, dikkat çeken alanlardan bir diğeri olarak bilinmekte olup birçok insan, köprüyü ziyaret etmektedir. Yakın çevrede araç trafiğini taşıyan en başarılı köprülerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Çakmak Başı Ören Yeri

Çakmak Başı Ören Yeri, Günyüzü gezilecek yerler kapsamında bulunan bir diğer mekan olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal güzelliği ile insanları büyüleyen alan, piknik yapmak ve huzurlu vakit geçirmek isteyen kişilerin ilgi odağı olmaktadır.

Günyüzü Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Günyüzü Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here