Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeGündoğmuş Gezilecek Yerler

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

-

Gündoğmuş Gezilecek Yerler, Akdeniz İklimini en iyi şekilde yansıtan ve sahip olduğu doğal güzellikler ile büyüleyici bir atmosferi bünyesinde barındıran Antalya ilinin ilçesidir. Sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra bulunduğu konum ile de dikkat çeken Gündoğmuş, Geyik Dağları eteklerine inşa edilmiştir. Sahip olduğu bu konum ile özelikle ticari faaliyetlerde önemli bir güzergah olma niteliği gösteren ilçe, aynı zamanda son derece köklü geçmişe sahip yerleşim alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Antalya gezilerinizde günü birlik ziyaretler yapılmaya son derece uygun olan Gündoğmuş gezilecek yerler bakımından da size doğal içerikleri tabiatın en efektif huzuru ile sunar.

Gündoğmuş Nerede?

Gündoğmuş, Antalya il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 149 kilometredir. Manavgat ve Alanya gibi önemli ilçelere komşu olan Gündoğmuş, çok fazla bilinen yerleşim alanlarından değildir. Bölgesel olarak da tanınırlığı az olan ilçe hakkında spekülatif pek çok iddia bulunur. İlçenin Antalya yerlileri tarafından bile çok az bilindiği bu iddialar arasında bulunmakla birlikte sahip olduğu konum nedeniyle I. Dünya Savaşı kapsamında işgal edilmediği bile öne sürülmüştür. Söylentilere göre savaş durumunda Antalya’ya giriş yapan işgal orduları Gündoğmuş’u keşfedemez ve dolayısıyla işgal de edemez. Bu hikayenin gerçek olup olmadığı bilinmiyor olsa da bölgenin özellikle Romalılar döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

Gündoğmuş’a Ulaşım

Etrafı dağlarla çevrilmiş, eşsiz doğal güzellikleri bulunan bu ilçenin dış dünya ile ilişkisi ise Alanya-Manavgat otoyolu aracılığıyla kurulmaktadır Gündoğmuş’a ulaşım için kullanılabilecek tek yöntem de bu otoyolu ilçe merkezine bağklayan36 km uzunluğundaki başka bir karayoludur.

Gündoğmuş Konaklama

Gündoğmuş konaklama tesisleri ve hizmetleri bakımından da Antalya’nın diğer ilçelerine göre daha kısır bir niteliğe sahiptir. İlçe içerisinde şehir dışından gelenlerin konaklama yapabilmeleri için kullanıma uygun pansiyon ve oteller yer alıyor olsa da güney bölgelere oldukça fazla göç veren ilçede komplike bir konaklama tesis olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Dolayısıyla Antalya ziyaretinizi kentleşmeden uzak doğal alanlarda sürdürmek istiyorsanız Gündoğmuş’a günü birlik ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz.

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Her ne kadar sert yamaçlar üzerine inşa edilmiş olsa da Gündoğmuş gezilecek yerler Antalya’nın hemen her bölgesinde olduğu gibi tarihi miraslar ve doğal güzellikler ile çevrilidir. 30 metre yükseklikten akan şelalesi, eşsiz dağlar ve dağ yamaçları ve sıra dışı ormanları ile gerçek doğal bir mucize olan ilçede şehrin keşmekeşinden ve sıkışıklığından uzaklaşmak isteyenlerin son derece keyifli vakit geçirmeleri oldukça mümkündür.

Gündoğmuş Tanrı Dağı

Tanrı Dağı sahip olduğu ün ile ilçe sınırlarını aşmıştır. 2378 rakıma sahip olan dağ, ilçeyi çevreleyen dağ dizilerinden sadece biridir. İlçenin doğu bölümünde yer alan dağın üzerinde pek çok endemik bitki yetişiyor olmakla birlikte kardelen, kırlangıç, sümbül, lale soğanı gibi çiçekler de bulunmaktadır.

Uçansu Şelalesi

İlçenin ziyaretçi sayısı bakımından en yoğun ilgi gördüğü doğal güzelliği olan Uçansu Şelalesi yaklaşık olarak 30 metre yükseklikten yeryüzü ile buluşmaktadır. Dağ eteğinden gelen eşsiz suyun yer ile buluşmasının getirmiş olduğu sıra dışı görünüme ek olarak şelalenin bulunduğu alanda eşsiz bir manzara da ziyaretçileri karşılar. Özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen ziyaretçiler için benzersiz bir avantaj vadeden şelalenin bulunduğu alanda hava sıcaklığı yaz-kış 15 dereceyi geçmemektedir.

Pınarbaşı Mesire Alanı

İlçe merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan Pınarbaşı Mesire Alanı son derece etkileyici bir doğal yaşam alanıdır. Yerden gökyüzüne doğru süzülen yüzlerce ağaç içerisine inşa edilmiş olan alan doğal güzelliği ile büyüleyici bir atmosferde piknikçiler için son derece huzur verici bir ambiyansı sağlar.

Geyik Dağı

Dağın eteğinde bulunan üç adet göl muhteşem bir tabiat alnının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Huzur arayışında olanlar için Geyik Dağı, sizi şehrin sıkışıklığından uzaklaştıracak ve doğal yaşam alanlarının huzurla dolu büyüleyici atmosferinde eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. 2877 metre rakıma sahip olan dağın aynı zamanda sıra dışı bir manzaraya da ev sahipliği yaptığı belirtilmelidir.

Gündoğmuş’da Ne Yenir?

Gündoğmuş gezilecek yerler kadar bölgenin üretmiş olduğu yerel ürünler de büyük öneme sahiptir. Özellikle bölgede üretilen tereyağı ve peynirlerin ilçe sınırları dışında bir üne sahip olması bölgeye gerçekleştirilecek ziyaretlerde alınması gerekenlerin ve yenilmesi gereken yiyeceklerin ne olduğunu da açıkça göstermektedir.

Gündoğmuş konum için tıklayınız.
Gündoğmuş Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol