Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaGenelGümüşhacıköy Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler

-

Amasya’nın bir ilçesi olan Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler şehrin en turistik bölgelerinden biridir. Bölgede gümüş madeni bulunuyor ve ismini de buradan almıştır.  Merzifon ilçesine de oldukça yakındır. Gümüşhacıköy gezinizden arta kalan vakitte Merzifon turu da yapabilirsiniz. Yola çıkmadan önce okumanız için Gümüşhacıköy gezilecek yerler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler

Maden Hamamı

Çay Mahallesinde bulunuyor. Mimar Nazari Usta’nın elinden çıkan Maden Hamamı 1820 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde halen kullanılan hamamı Amasya gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz. Geziniz sırasında bu hamama gelerek rahatlayabilir ve stresinizden kurtulabilirsiniz.

Adres: Arpacadede, 05700 Gümüşhacıköy/Amasya
Konum için tıklayın.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

1660 yılında yapılan Köprülü Mehmet Paşa Camii, Amasya’nın hatırı sayılır tarihi ve dini yapıları arasında yer alıyor. Tuğla ve taştan yapılmıştır. Köprülü Mehmet Paşa yaptırılan camii 1943 yılında gerçekleşen bir deprem sonucun yıkılmıştır. Bunun sonucunda yerine yeni bir camii inşa edilerek günümüzdeki halini almıştır.

Adres: Gümüşhacıköy, Amasya
Konum için tıklayın.

Manastır

Gümüş Mahallesi’nde bulunan manastır 1840 yılına aittir. Rumlar tarafından yaptırılan manastırı yeni rotanız olarak Amasya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. O dönemde bölge çoğunlukla Rumlar tarafından kullanılıyordu. O zamanlar aktif olarak kullanılan manastır Rumların bölgeyi terk etmesiyle birlikte bakımsız kalmıştır. Günümüzde ise harabe bir şekilde ve halen kullanılmamaktadır.

Adres: Gümüş Kasabası, Manastır Mevkii, Gümüşhacıköy, Amasya

Saat Kulesi

Ali Rıza Bey tarafından 1898 yılında yaptırılan Saat Kulesi, zamanla hasar görerek yıkılmıştır. Halk tarafından 1971 yılında tekrar inşa edilerek günümüzdeki haline getirilmiştir. Amasya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Gümüşhacıköy, Amasya
Konum için tıklayın.

Gümüşhacıköy Bedesteni

Hacıyahya Mahallesinde yer alıyor. Bedesten, 1660 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.  Camiinin hemen yanında bulunuyor. Külliye, camii ve bedesten hepsi aynı kısımda yer alıyor. Yine aynı kısımda bulunan saat kulesi zaman içerisinde yıkılmış ve tekrar inşa ettirilmiştir. Siz de oldukça önemli bir değere sahip tarihi yapıları Amasya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Gümüşhacıköy, Amasya
Konum için tıklayın.

Amasya Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol