Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeGülnar Gezilecek Yerler

Gülnar Gezilecek Yerler

-

Gülnar Gezilecek Yerler kökleri ve tarihi son derece uzun bir geçmişe Hititlere kadar dayanan Mersin’in bir ilçesidir. Doğal güzellikleri ile oldukça dikkat çeken ilçe, sahip olduğu yaylalar ile şehir yaşantısından sıkılan ve şehrin keşmekeşliğinden uzaklaşmak isteyenlere benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca Gülnar gezilecek yerler de sıra dışı tabiat güzelliklerine ev sahipliği yapar. Toros Dağları etekleri üzerine inşa edilmiş olan ilçe aynı zamanda tarih boyunca farklı medeniyetlerin himayesi altında bir yaşam alanı olmuştur.

Gülnar Nerede?

Gülnar, Toros Dağlarının yaklaşık olarak 900 küsur metre yüksekliğinde kurulmuş olan bir yerleşim alanıdır. Deniz seviyesinden son derece yüksek bir alan üzerine inşa edilmiş olan ilçe Taşeli Platosu üzerinde bulunur. Mersin’in Anamur, Silifke, Bozyazı ve Mut ilçeleri ile komşu olan Gülnar aynı zamanda Karaman ilinin Ayvacık ile sınır komşusudur. Ayrıca ilçenin Akdeniz’e 32 km ve Mersin il merkezine ise 150 kilometre uzaklıkta inşa edildiği de belirtilmelidir.

Gülnar’a Ulaşım

Gülnar’a ulaşım konusunda Mersin il merkezinin kullanılması kısmi zorluklara sebep olabilir. İlçenin il merkezi ile olan uzaklığının yüksek seviyelerde bulunuyor olması ilçeye ziyaret gerçekleştirecek olanların farklı alternatifleri kullanmasına sebep olmuştur. Bu kapsamda ilçeye daha yakın olan merkezi yerleşim alanları Mut ve Anamur gibi ilçelerden giriş yapmak daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Gülnar Konaklama

Gülnar konaklama imkanları bakımından da ziyaretçilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunmaz. İlçe sınırları içerisinde hizmet kalitesi ve standartları görece daha düşük otel ve pansiyonlara rastlamak mümkün olduğu gibi ilçeye günü birlik ziyaret yapılması arzu ediliyorsa çevre ilçelerde yer alan konaklama tesislerinin tercih edilmesi de olasıdır.

 

Gülnar Gezilecek Yerler

Gülnar gezilecek yerler bakımından eşsiz tabiat güzelliklerine sahiptir ve ilçenin doğal dokusu neredeyse hiç bozulmamış durumdadır. Mersin’in İç Anadolu Bölgesine bakan kanadına daha yakın olan ilçe bulunduğu konum itibariyle doğal güzelliklerini muhafaza etmiş ve Akdeniz iklimine özgü tabiat güzelliklerinin İç Anadolu’nun coğrafi nitelikleri ile birleştirmiştir.

Kırshu Kalesi

Kırshu Kalesi ilçe merkezine yaklaşık olarak 11 km uzaklıktadır ve kalenin uzunluğu 750 metre civarındadır. Oldukça uzun bir boya sahip olan kalenin M.Ö. 7. Veya 6. Yüzyıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Mısır ve Pers imparatorlukları bünyesinde aktif olarak kullanılan bu kalenin önemi ise son derece büyüktür.

Şeyh Ömer Türbesi

Gülnar gezilecek yerler büyük oranda türbelerden oluşur ve Şeyh Ömer Türbesi gerek bölge insanı gerekse gelen ziyaretçiler bakımından son derece ilgi gören türbelerin başında gelmektedir. Eşszi bir mimarisi bulunan yapının kesinlikle Günal gezilerinde ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Zeyne Türbesi

Bölge insanı tarafından oldukça popüler olan başka bir türbe de Zeyne Türbesi olarak anılan ve ilçe merkezine 26 km uzaklıkta inşa edilmiş, çevresinde mesire alanı bulunan yapıdır.

Gülnar konum için tıklayınız.
Gülnar Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol