Home Çocuk Gülhane Parkı, Fatih

Gülhane Parkı, Fatih

0
791
Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, İstanbul’un tarihi yarım adası içerisinde Topkapı Sarayı’nın hemen yanında bulunan bir alandır. 163 dönümlük bir alanda bulunan bu park Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan bir alan olarak biliniyordu. Günümüzde bu parkın işletmeciliğini İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapmaktadır.

2003 yılında yapılan büyük onarım ve bakım çalışmalarının ardından park günümüzde ki görünümüne sahip olmayı başarmıştır. Parkın birçok özelliğinin yanında 1928 yılında Atatürk’ün ilk heykeli bur noktaya dikilmiştir. Atatürk ayrıca bu noktada ilk dersini de vermesi ile bilinmektedir. Bu noktada gezilip görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır.

Gülhane Parkı’na Nasıl Gidilir?

Gülhane Parkı şehrin en kalabalık noktalarından birisinde yer almasından dolayı ulaşımı çok yürüyerek veya araçlar yapılmaktadır. Parkın etrafında çok sayıda park alanı bulunmaktadır. Batı tarafında İstanbul Valiliği, doğu tarafından Topkapı Sarayı bulunmaktadır. Cağaloğlu tarafından veya Sarayburnu tarafından parka giriş yapılabilmektedir. Cağaloğlu kapısından parka giriş yaparak yeşil alan içerisinde yürüyüş yapıp Sarayburnu noktasından sahile ulaşmak mümkündür.

Metro, feribot, otobüs veya özel aracınızla şehrin her noktasından buraya ulaşmak mümkündür. Genelde buraya gelenler sahil yolunu kullanmayı tercih etmektedir. Park alanı içerisinde görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır. Büyük ağaçlar, tarihi park içerisinde özellikle dikkat çekmektedir. Bizans dönemi ve Osmanlı dönemi eserleri günümüzde hala dimdik ayakta yer almaktadır.

Gülhane Parkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gülhane Parkı içerisinde 2008 yılında Has Ahırlar Binası tadilattan geçirilerek günümüzde İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Ayrıca park içerisinde yer alan Gotlar Sütunu, Bizans döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Sarayburnu noktasında görülmesi gereken başka bir noktadır. Burada ayrıca Atatürk heykelini de görmek mümkündür.

Park içerisinde hafta içi sakinlik yaşanırken hafta sonu kalabalık olabilmektedir. Ufak piknik noktaları, oturulabilir çimler, bank alanları misafirlerin dinlenebileceği noktalardır. Özel hizmet sunan çay bahçelerini veya yemek yenebilecek noktaları da ziyaretiniz esnasında tercih edebilirsiniz. İstanbul’un ortasında olmasına rağmen sakinliği ile sanki şehirden uzakta bir noktada vakit geçiriyormuş hissi yaşayabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here