Home Rehber Türkiye Gülağaç Gezilecek Yerler

Gülağaç Gezilecek Yerler

0
1024
Gülağaç Gezilecek Yerler

Aksaray Gülağaç Gezilecek Yerler ülkemizin sahip olduğu en güzel ilçelerden biridir. Sessiz ve sakin ortamıyla herkesi etkileyebilir. Aksaray ilinin sahip olduğu 8 ilçeden biridir. Şehir merkezine de 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Aksaray ilinin sahip olduğu ilçeleri şu şekilde sıralayabiliriz. Ağaçören, Eskil, Güzelyurt, Sarıyahşi, Gülağaç, Sultanhanı ve Ortaköy.

Gülağaç Gezilecek Yerler

Gülağaç Tarihi Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Aksaray Gülağaç, 1991 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Eski ismiyle Ağaçlı olarak da bilinir. 1957 yılında Ağaçlı beldesi ismine de sahip olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde ise ilçe olan Gülağaç’ta 5 belde, 8 köy ve 6 mahalle bulunmaktadır. Nüfusunun ise ortalama bir yoğunluğa sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Aksaray Gülağaç Gezilecek Yerler Nelerdir?

Türkiye’nin en sakin illerinden biri olan Aksaray Gülağaç ilçesinde gezilecek yerler sayısının oldukça az olduğunu söylemek mümkündür. Eski zamanlarda yaşayan kişilerin bölgede daha çok tarımcılıkla uğraştıkları görülmüştür. Bu yüzden tarihi eser sayısından bir azlık vardır. Aşıklı Höyük, Gülağaç sınırları içerisinde gezebileceğiniz rotalardan biridir. Kızılkaya köyünde bulunur. Yapılan kazılar sonucunda bölgede yaşayan insanların tarımcılıkla uğraştıkları tespit edilmiştir. Diğer bir yandan da savaş aletleriyle oldukça ilgili olmuşlardır.

Acıgöl Krater Gölü

Aksaray Gülağaç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Sofular Kasabası’nda yer alan Acıgöl, piknik yapmak için en ideal yerlerden biridir. Ayrıca göl suyunun şifa dağıttığını da söyleyebiliriz. Uçsuz bucaksız dağların arasında yer alan masmavi gölün manzarasında eşsiz bir kaçamak yapabilirsiniz.

Çukurören Yer Altı Şehri

Aksaray’ın Kapadokya bölgesinde bulunur. Şehrin en büyük yer altı şehirlerinden biridir. Taşların içerisi oyularak küçük odacıklar şeklinde yapılmıştır. Tüm odalar birbiriyle bağlantılı şekildedir. Yapılarda ise toplantı odası, depo, su kuyusu, tüneller, ibadethane gibi bölümler bulunmaktadır.

Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here