Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeGüdül Gezilecek Yerler

Güdül Gezilecek Yerler

-

Ankara Güdül Gezilecek Yerler, şehrin en güzel ilçelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bölgeye bakıldığında pek fazla gezilecek yeri bulunmuyor. Şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Eski zamanlardan bu yana yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Aslında Ankara genel olarak medeniyetlerin sevdiği bölgelerden birisi olmuştur.  Tarih boyunca pek çok farklı devlet tarafından sıklıkla yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Güdül ilçesinde ne yenir, nereye gidilir, nasıl gidilir gelin hep birlikte bakalım.

Ankara Güdül Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bir bölgesinden kara yolu ya da hava yolu ile gidebilirsiniz. Ankara Güdül ilçesi Ayaş ilçesine oldukça yakın bir mesafede bulunur. Şehir merkeziyle arasındaki uzaklık 90 kilometredir. İlçeye ulaşım için ise Etlik olarak adlandırılan bölgedeki otobüs terminaline gidebilirsiniz.

Ankara Güdül’de Ne Yenir?

Ankara Güdül ilçesi leblebisi ile ünlüdür. Hatta ilçede leblebi fabrikası da mevcuttur. Bunun dışında yöreye özgü Göçeaşı, Mıhlama ve Kapama gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Mıhlama aslında İç Anadolu’nun pek çok yerinde yapılır. Bol soğanı doğradıktan sonra kavrulur. Daha sonra ise yumurta ve baharatlar eklenir. Üzerine de limon sıkarak yiyebilirsiniz.

Ankara Güdül Gezilecek Yerler

Ankara’nın Güdül ilçesi gezilecek yerler bakımından oldukça sınırlıdır. Ancak gezebileceğiniz yerler birkaç tane de olsa bu yerler oldukça değerlidir.

Güdül Evleri

İlçe merkezinde yer almaktadır. Güdül evleri ile ünlüdür. Evler genellikle iki katlı olup, kerpiçten yapılmadır. Anadolu’nun mimarisini yansıtan bu evler yan yana sıralanır. Sizi eski zamanlara götürecek bu evleri mutlaka görmelisiniz.

Güdül İnönü Mağaraları

Ankara Güdül içerisinde gezilebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. İnönü mağaraları Kirmir Çayı kenarında bulunur. Bizanslılar döneminde kalmıştır. Mağaranın aslında hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Sadece tahminler mevcuttur.

Ankara Güdül konum için tıklayınız.

Güdül Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol