Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaTürkiyeSivasGökpınar Gölü Gezi Rehberi

Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

-

Gökpınar Gölü, Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alıyor. Ülkemizin nadir özelliklere sahip olduğu doğa harikası yerlerden biridir. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan göl görenleri büyülüyor.  Nedeni ise gölün cam gibi berrak olmasıdır. Suyu ne kadar derin olursa olsun atılan taşı gölün dibinde çıplak gözlerle görebilirsiniz. Gölün etkileyici bir diğer özelliği ise güneşin açısına göre renk değiştiriyor olmasıdır. Gölün rengi gün içinde mavi ve yeşile dönüştüğü için Gökpınar ismini almıştır.

Küçük Göl kısmı da bulunan gölde alabalık üretimi yapılmaktadır. Yolunuz Sivas’a düştüğünde Gökpınar’ı mutlaka Sivas gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Sevdiklerinizle beraber muhteşem renklere sahip gölde doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Adeta bir akvaryum gibi görünen göle mutlaka uğramalısınız.

Gökpınar Gölü Efsanesi

Yöre halkının dilden dile dolaşan söylentilerine göre gölün oluşumu hakkında iki efsane bulunuyor. Bunlardan ilki bir çobanın rüyası ile gerçekleşiyor. Kuzularını bu bölgede otlatan çobanın şekerlemesi sırasında birinin ona koyunlarını buradan götürmesini söylediğini görür. Çobana gizemli kişi rüyasında yerden su çıkacağını söyler. Çoban aceleyle kuzularını toplar ve karşı tarafa geçerek izler. Gerçekten de olay gerçekleşir ve yerin altından su kaynayarak Gökpınar’ı oluşturur.

Efsanelerden ikincisi ise yine bir çoban tarafında gerçekleşiyor. Etrafta su kaynağı bulunmayan bölgede çoban sürüsünü otlatırken çok perişan olur. Su bakar ve bulamaz. Elindeki değneğini yere vurarak Tanrım su diye yalvarır. Değneğini yere vurmasıyla birlikte su fışkırır ve Gökpınar oluşur. Gölün suyunun rengi de gökyüzünün karada yansıması gibi bir renge sahip olduğu için Gökpınar derler.

Gökpınar Gölü’nde Neler Yapılır?

Gökpınar’a yolunuz düşerse öncelikle gölde yetişen alabalıkların tadına bakmalısınız. Sivas ilimiz Alabalıkları ile ünlü bir ilimizdir. Gök mavisi gölde ayrıca deniz bisikletlerine binerek daha yakından inceleyebilirsiniz. Anınızı yakalayarak fotoğraflayabilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan göl kış aylarında da muazzam bir görüntü oluşturuyor. Ancak kışın havanın soğuk olması nedeniyle tercih edilmiyor.

Gökpınar Gölü’nde genellikle rafting ve dalış sporları yapılıyor. Ancak gölde bulunan basınç nedeniyle yalnızca ikinci dereceye sahipseniz izin veriliyor. Dünyada bulunan güzelliklerin arasında ender olan Gökpınar’a mutlaka uğramalısınız.

Gökpınar Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Gökpınar’a ulaşmak için öncelikle Sivas iline gelmelisiniz. Şahsi aracınızla, uçakla ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha sonra ise daha rahat gezmek için araba kiralayabilirsiniz. Sivas’tan ise yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Gürün ilçesinde bunan Gökpınar’a ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

Sivas Gezi Rehberi için tıklayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol