Ana Sayfa Şehirler Çanakkale Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada Gezi Rehberi

-

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Çanakkale Boğazı sularında yer alıyor. Türkiye’nin en batı noktasını temsil ediyor. Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. 1970’li yıllarda Rum halkının çoğunlukta bulunduğu ilçede göç nedeniyle günümüze 3-4 Rum köyü hariç halk kalmamıştır. Onları yerlerini doğu illerden göç eden insanlar doldurmuştur. Düşük nüfusu, büyüleyici doğal güzellikleri ve kumsal plajları ile tatilcilerin gözde yerlerinden biridir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Güneş en son Gökçeada’da batar. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ada, tertemiz havası ile iç ferahlatan bir yerdir. Tatil yaptığınız bölgelerde adaya özgü organik kahvaltılar yapabilir, masmavi serin sularında yüzebilir ve kavurucu güneşinde istediğiniz bronz tene kavuşabilirsiniz. Akşamları ise serin havada asırlık ağaçların altında kumda kahve içerek ailenizle ya da dostlarınızla birlikte sohbet edebilirsiniz.  Adrenalin ve macera seven biriyseniz rüzgar sörfü yapabileceğiniz yerlerde bulunuyor. Ayrıca Türkiye ilk ve tek olan Sualtı Milli Parkı da adada bulunuyor. Birbirinden farklı yüzlerce deniz canlısını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gökçeada Gezi Rehberi2

Gökçeada’da Tarihi Miras: Rum Köyleri

1960’lı yıllarda oldukça yoğun olan Rum nüfusu ardında Gökçeada’ya pek çok şey bırakmıştır. Bunlardan bir tanesi de tarih kokan Rum evleridir. Zeytinli, Tepeköy, Dereköy ve Eski Bademli köyleri kalan son Rum köyleridir. Koruma amaçlı da kentsel sit alanı alanı ilan edilmiştir. Deniz kenarında bulunan Kaleköy Gökçeada’nın eğlence merkezidir diyebiliriz. Zeytinliköy ise dibek kahvesi ve taş evleri ile kendini ön plana çıkarmaktadır. Eski zamanlarda Rumlar evlerini korsan saldırılarından korumak için denizden uzağa inşa etmişlerdir. Yalnızca Kaleköy deniz kenarında bulunmaktadır. Köylerde yöresel tatları tadabileceğiniz birden fazla restoran ve kafe bulunuyor. Köylere uğradığınızda eşsiz lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Eşsiz Gün Batımı Keyfi: Gökçeada Plajları

Aydıncık Plajı Gökçeada’da gidilmesi gereken plajlar arasında bulunuyor. Diğer adıyla Kefaloz Plajı’dır. Yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok tercih ettiği plajdır. Epeyce uzun olan plaj altın rengi kumsalı ile dikkat çekiyor. Ayrıca macera severler için seçenekleri de bulunuyor. Doğal yapısı sayesinde plajda rüzgar sörfü yapılabiliyor. Plajda yılın çoğu zamanı sörf yapabilirsiniz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone