Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükGöbek Rakısı Nedir?

Göbek Rakısı Nedir?

-

Göbek rakısı tamamı sumadan üretilen bir içki çeşididir. Yapımında yaş üzüm suması kullanılır ve tadı diğer rakılara göre daha doygundur. Ege Bölgesi’ndeki kaliteli üzümlerin kullanılması sonucunda elde edilir. Yapımı esnasında suma 3 defa distile yapılır, ardından 3 defa da damıtılma işlemi uygulanır. Bütün bu işlemlerin yapıldığı ilk rakı olarak bilinir. Rakıya adını veren göbek kısmına ise damıtılan ürün konulur. İçimi oldukça rahat olduğu için sevilerek tüketilen bir içkidir. Ancak piyasada satışı diğer rakılara oranla daha azdır. Tatmak isteyen kişiler Ege Bölgesi ve çevresinde bu içkiye rastlayabilirler. Alkol oranı ise ortalama %47 olarak geçer, genellik ya sek ya da az miktarda su katılarak tüketilir.

Göbek Rakısı Nedir? Rakı Nedir?

Rakı çeşitleri içerisinde göbek rakısı ön plana çıkar. Ancak kültürümüzde rakının diğer çeşitleri de oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Farklı söylentilere göre Sicilya, Arabistan ya da Hindistan olduğu söylenmektedir. Türkiye’de üretilen rakılara ise Türk rakısı adı verilir. Üzümle yapılan alkollü içkidir ve suma ile etil alkolün karışımı ile elde edilir. Bu karışımda damıtılma işlemi uygulanır, ardından yoğunlaştırma işlemi ile yapıma devam edilir. Yapım işlemi toplamda 3 farklı aşamaya ayrılır. Zahmetli bir yapımı olsa bile kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Boğma adı verilen alternatifi de evlerde yapılmaktadır. Kişiler az miktarda bir su ile karıştırarak tüketirler.

Göbek Rakısı Nedir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol