Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaTürkiyeBoluGerede Gezilecek Yerler

Gerede Gezilecek Yerler

-

Gerede Gezilecek Yerler, Bursa’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi birçok farklı alternatif güzergaha sahiptir. Şehirlerarası otobüsler ile Gerede’ye gitmek isteyen kişiler, ilk önce Bursa Terminal’e gitmelidir. Bursa Terminal’den sıklıkla Gerede’ye yolcu otobüsü kalkmaktadır. Bu tür alternatif yollar ile de  kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlanabilir.

Gerede Ulaşım

Bolu Gerede ulaşım konusunda çok kolay olduğu İlçe, TEM otoyolu ve D.100 karayolu üzerindedir. Gerede Ankara’ya 139 km. Bolu’ya 52 km’dir.

Gerede Konaklama

Gerede konaklama açısından uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Gerede ilçesinde yer alan oteller, ağırlıklı olarak tarihi bir yapıya sahiptir. İlçede yer alan oteller, şehrin sahip olduğu havayı oldukça iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Apart otellerde konaklama imkânı da ilçede sağlanabilir.

“Gerede” adının ilkçağlarda kullanılan “Kratia”dan türediği tahmin edilmektedir. Burası bir yayla eteğinde bulunan tabiatın en doğal haliyle kalmış güzel ve büyük bir ilçedir. Çarşı ve caddeleri geniştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde ki tasvirlerinden de anlaşılacağı üzere dünyanın ciddi manada soğuk yerlerinden biridir. İnsanları da ilçesi kadar soğuktur ki ayrı ayrı mahallelere bölünmüş olup, her mahalle halkı kendi aralarında yaşar, öteki mahallelerle bir yakınlık kurmaya çalışmaz.

Gerede Gezilecek Yerler

Bolu’nun ilçelerinden biri olan Gerede Gezilecek Yerler oldukça güzel bir yerdir. Asar Kale, Keçi kalesi kalıntıları, Kiliseli Han, Y.Tekke Camii, A. Tekke Camii Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Ramazan Dede Türbesi, gezilip görülebilecek tarih kokan eserler ve yerlerdir. Şehrin kuzeyinde ki Esentepe zirvesi ardından Arkut Dağlarında ki ferah ve serin yaylalar yürüyüş turlarınız için mutlaka değerlendirilmelidir. İlçenin 3 km. batısındaki Gerede Gölü daha sonra 20 km. doğusundaki Kurugöl ve Keçi Gölü de ilçenin masmavi renklerinin sunarken aynı zamanda da başlıca mesirelik alanlarını oluşturmaktadır.  Esentepe bölgesinde kış sporları ve kayak yapmak için tercih edilen bir bölgedir. Ayrıca yaz aylarında çim kayağı yapma imkânı vardır.

İlçede el sanatlarından bakırcılık, deri imalatı, kemercilik, demircilik, marangoz işleri gibi benzer işler yapılmaktadır. Her yıl yaz mevsimlerinde yapılan temmuz ayı içine denk gelen geleneksel “Esentepe Yağlı Güreşleri” yapılmaktadır. Bu aylarda seyahat ettiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Her yıl Eylül Ekim aylarında yapılan Gerede Panayırı da eğlence yuvası olurken ilçeye ticari canlılık getirmektedir.

Gerede Konum için tıklayınız.
Gerede Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bolu Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol