Home Kültür Sanat Geçmişten Günümüze: Adıyaman Müzesi

Geçmişten Günümüze: Adıyaman Müzesi

0
442
Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi, Demir Çağı, Kalkolitik, Roma, Bizans, Selçuklu, Neolitik, Osmanı ve Selçuklu dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapıyor. 1978 yılında açılmıştır. Atatürk Barajı’nın taşmasıyla sular altında kalan yerde tesadüfen bulunan eserleri sergilemektedir.

Müze’de Neler Var?

Ülkemizin her bir adımı altındır. Topraklarına ne kadar çok şey verirseniz, o size 10 katını verir. Adıyaman halkı da çoğunlukla tarım ve çiftçilikle uğraşıyor. Ömürlerinin çoğu toprakta geçiyor. Adıyaman da eski zamanlarda pek çok medeniyete uygarlık yapmıştır. Onların ardında kalan değerli eserleri ise yavaş yavaş bazen de şans eseri buluyoruz. İşte bulunan eserler bu müzede sergileniyor. Çiftçilerin, çift sürerken tesadüfen buldukları değerli eserler bile bu müzede sergileniyor.

Müzedeki eserler Paleotik dönemden başlıyor. Burada baltaları, kesici aletleri, kazıyıcıları görme imkanınız bulunuyor. Neolotik dönemden günümüze kadar gelen oklar, çakmaktaşları ve obsidyen uçlar ilginizi çekebilir. Farklı dönem ve uygarlıklara ait çömlekler, kaplar, topraktan yapılan mutfak malzemeleri, heykeller, mozaikler, yazıtlar, kokular ve aksesuarlar müzenin içeriğini oluşturuyor.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müzeye gitmek için önce Adıyaman’a gelmeniz gerekiyor. Zaten müzede şehrin tam ortasında yer alıyor. Adıyaman’a uçakla, otobüsle ya da otomobille gidebilirsiniz. Ancak yolculuk uzun sürebileceği için uçakla gitmekte fayda  var. Uçakla 1 saat 40 dakikada şehre ulaşabilirsiniz. Şehre vardığınızda müze, Adıyaman Valiliği’nin tam karşısında olacaktır.

Adres: Yenipınar, Atatürk Blv. No:226, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Telefon: 0416 216 29 29
Konum için tıklayınız.

Adıyaman Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, pazartesi günleri kapalıdır. Diğer her gün saat 08.00-12.00 ve 13.30-17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adıyaman Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş için 5 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak müzekart sahibiyseniz ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here