Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaTürkiyeKocaeliGebze Gezilecek Yerler

Gebze Gezilecek Yerler

-

Kocaeli’nde yer alan Gebze Gezilecek Yerler, şehir merkezine oldukça uzaktır. İstanbul’a daha yakın olması ile bilinen ilçe, büyük bir sanayi kenti haline gelmiştir. Şehrin en gelişmiş ilçesidir ve birçok fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır. 371 bin nüfusu vardır ve nüfus yoğunluğu oldukça fazladır. İlçedeki nüfus yoğunluğu milattan önce 12. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Avrupa ile Asya arasındaki önemli bir bölge olarak ele alınır. Yüzyıllardır birçok medeniyet bölge üzerinden geçmiş ve izlerini bırakmıştır. Bölgede yaşayan ilk medeniyet Friglerdir. Bu millet, Gebze’den diğer Anadolu şehirlerine göç etmişlerdir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde buradaki bahçeli evlerden söz etmiştir. Şehrin bilinen diğer birçok ilçesi bu ilçeden ayrılmıştır.

Gebze’ye Ulaşım

Gebze’ye ulaşım Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın olduğu için şehir dışından gelenler için oldukça kolaydır. Kişiler havalimanına iniş yaptıktan sonra yalnızca 1 saatlik bir yol ile ilçeye geliş yapabilirler. Ayrıca Gebze, gelişmiş bir ilçe olduğu için birçok ilden de direkt kalkan araçlar bulunmaktadır. Bu nedenle kişiler kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlayabilirler.

Gebze Konaklama

Gebze, sanayi için oldukça önemli bir şehir olarak yer almaktadır. Bu nedenle yurtiçi ve yurtdışından birçok turist yılın her zamanı ilçeye giriş yaparlar. İlçede konaklamaya imkan veren yüzlerce farklı otel ve pansiyon bulunmaktadır. Sanayinin her zaman yoğun olması nedeni ile önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.

Gebze Gezilecek Yerler

Sanayi alanında gelişmiş olan ilçede gezilecek birçok farklı alan bulunmaktadır. Gebze gezilecek yerler genellikle tarihi alandadır.

Kartacalı Komutan Hannibal Mezarı

Gebze’de yaşayan bilinen ilk komutan olarak yer alıyor. Aslında mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak anıtmezarı 1937 yılında inşa edilmiştir. Kitabesi İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca ve Türkçe dillerindedir.

Eskihisar Kalesi

Aynı isimli köyün kuzey bölgesinde yer almaktadır. Dik bir yamaç üzerine konumlandırılan kale, yüzyıllar önce limanı korumak amacı ile yaptırılmıştır. Kalenin tarihinin 800 yıl öncesine Bizans Dönemine dayandığına inanılır.

Çoban Mustafa Para Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim’e vezirlik yapmış olan Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mimar Sinan tarafından 1510 yılında yaptırılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Gebze Konum için tıklayınız.
Gebze Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol