Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeGazipaşa Gezilecek Yerler

Gazipaşa Gezilecek Yerler

-

Gazipaşa Gezilecek Yerler, tarihi geçmişi ile dikkat çeken ve Antalya’nın en doğusunda yer alan ilçedir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan topraklar üzerine inşa edilmiş olan ilçe, günümüzde Bakanlık kararı ile turizm merkezi statüsüne sahip olmuştur. Tarihsel önem bakımından son derece kritik bir öneme sahip olan ilçenin inşa edilmiş olduğu alan aynı zamanda Klikya bölgesinde bulunan ilk yerleşim alanları arasındadır.  Doğası ile büyüleyici bir atmosferi bünyesinde barındıran ilçenin önemli bir turizm merkezi olduğu da belirtilmelidir. Bu kapsamda Gazipaşa gezilecek yerler ziyaretçilerine kültürel miraslar, doğal güzellikler ve yaz turizmi olanakları ile son derece geniş bir perspektifte seçenek skalası sunmaktadır.

Gazipaşa Nerede?

Gazipaşa, Antalya il merkezine yaklaşık olarak 180 kilometre uzaklıktadır. İlçe Antalya’nın en doğusunda bulunan yerleşim alanı olmakla birlikte aynı zamanda Mersin’in Anamur Karaman’ın Ermenek gibi ilçelerine sınır komşusudur. İlçenin güney bölümü ise Akdeniz kıyı şeridi ile kaplıdır. Adeta bir turizm cenneti olan ilçe aynı zamanda sahip olduğu doğal güzelliklerle de fark yaratmaktadır.

Gazipaşa’ya Ulaşım

Gazipaşa’ya ulaşım için özelikle şehir dışından gelen ziyaretçilerin kullanabileceği seçenekler oldukça geniştir. Yakın bir zamanda inşa edilen Gazipaşa Havaalanı aracılığıyla ilçeye havayolu kullanarak ulaşmak mümkün olduğu gibi ilçe merkezinde yer alan otogar da yine ziyaretçilerin ulaşım hizmetini karşılamak adına önemli bir seçenektir. Antalya il merkezi kullanılarak ilçeye ulaşmak ise daha zahmetlidir ve şehir içinde bulunan ziyaretçilerin kullanabileceği tek alternatif ile merkezinde belli aralıklarla seferi bulunan toplu taşıma araçlarıdır. Bu araçlar aracılığıyla ilçe merkezine erişim sağlamak olanaklıdır.

Gazipaşa Konaklama

Gazipaşa konaklama tesisleri bakımından da tıpkı sunmuş olduğu gezilecek yerler ve ulaşım olanakları gibi oldukça farklı seçenekler vadeder. İlçenin sahil şeridi boyunca uzanan onlarca konaklama tesisine sahip olması hemen her talepten konaklama hizmetinin karşılanmasını sağlar. Aynı zamanda her bütçeye uygun konaklama imkanları da yine ilçe sınırları içerisinde yer alan tesislerde ziyaretçilere sunulmaktadır. Sahil şeridi boyunca uzanan plajlarda hizmet veren Beach oteller, ziyaretçilerin her türden konforunu en efektif biçimde düşünerek dünya standartlarında hizmet vermektedir.

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Gazipaşa gezilecek yerler belirtilmiş olduğu gibi sadece yaz turizmi ile sınırlı değildir. İlçenin son derece köklü bir kültürel geçmişe sahip olması ve pek çok medeniyete topraklarının ev sahipliği yapıyor olması tarihsel kalıntılara ulaşım konusunda ziyaretçilere sıra dışı deneyimler vadettiği gibi aynı zamanda büyüleyici doğal güzelliklere sahip olan ilçenin vadettiği bu güzellikler ziyaret edilerek etkileyici bir huzurun deneyimlenmesi mümkündür.

Antihoheia Ad Cragum Antik Kenti

Adını Kommegene kralından alan antik kent, tarihsel olarak son derece kritik bir öneme sahiptir. Günümüzde arkeolojik çalışmaların devam ettiği Antihoheia Ad Cragum Antik Kenti, “Dağlık Klikya” olarak adlandırılan bir tepe bölgesine inşa edilmiştir. Roma ve Bizans dönemlerinde de yerleşim alanı olarak kullanılan kent, tarihsel öneme sahip mimari eserler konusunda hassas olanlar için etkileyici bir deneyim vadeder.

İotepe Antik Kenti

İotepe Antik Kenti, ilçenin Alanya ile sınırı arasında yer alır. İlçe merkezinden yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta yer alan kentin İonyalılar dönemine ait bulgular ile dolu olduğu bilinmektedir. Sahil bölümünde yapıların yoğunlaştığı kent, sıra dışı bir tarihsel yolculuk yapmanız için son derece etkileyici bir görünüme sahiptir.

Yalan Dünya Mağarası

Akdeniz’in pek çok bölümünde eşsiz güzelliklere sahip olan mağaralara rastlamak mümkün olsa da Yalan Dünya Mağarası, sahip olduğu her mevsimde aynı sıcaklıkta kalma özelliği ile benzersiz bir özellikle bezenmiştir. Son derece efektif bir görünümü bulunan bu doğal güzellik yılın her gününde  ve her mevsimde ortalama olarak 25 ile 28 derece aralığında sıcaklığa sahiptir.

Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılan bir yerleşim alanıdır. Geçmişi Roma dönemine kadar uzanan bu antik kentin mimari ise oldukça etkileyicidir. Yerden gökyüzüne doğru yükselen sütunlardan oluşan kent, aynı zamanda eşsiz bir manzara üzerine konumlandırılmıştır.

Delik Deniz

Delik Deniz sıra dışı bir doğal görünümü tertemiz bir su ile aynı anda vadeder. Koy üzerinde bulunan suyun deniz ile birleştiği yerde ortaya çıkan oldukça etkileyici tabiat güzelliği, turkuaz renkte bir suyun doğal kayaçların tam ortasında buluşmasına aracılık etmektedir.

Gazipaşa konum için tıklayınız.
Gazipaşa Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol