Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaKültür SanatGalata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi

-

Galata Mevlevihanesi Müzesi eski adıyla Divan Edebiyatı Müzesi’dir. 2007 yılında başlayan restorasyon işlemleri sonucunda günümüzdeki halini almıştır. 1491 yılında Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmed Dede tarafından kurulmuştur. İstanbul’un ilk mevlevihanesidir. 1509 yılında gerçekleşen büyük deprem sonrasında oldukça hasar gören  yer, 1800’lü yıllarda yapılan restorasyon sonucu kurtarılmıştır. Cumhuriyet ilanından sonra okul olarak kullanılan mevlevihane 2011 yılında günümüz halindeki gibi kullanılmaya başlanmıştır.

Galata Mevlevihanesi Giriş Ücreti

Galata Mevlevihanesi 2020 giriş ücreti 18 TL’dir. 18 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü vatandaşlar, şehit ve gazi eşleri çocukları ücretsiz olarak müzeye giriş yapabilirler. Mevlevihanede Müzekart geçerlidir. Sema gösterilerinde müzekart geçmemektedir.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri

Galata Mevlevihanesi yaz döneminde 1 Nisan ile 1 Ekim’de 09.00-19.00 arası açıktır. Kış sezonunda 1 Ekim ile 1 Nisan’da 09.00-17.00 arası açıktır. Müze, Pazartesi günleri kapalıdır.

Müzeler bazen tadilata girdiği zaman ziyaret saatleri değişebiliyor. Bu yüzden ziyarete gitmeden önce müzenin internet sitesinden ziyaret saatlerine bakmayı unutmayın.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede?

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Tünel Meydanı’ndan Galata’ya doğru inen caddenin sol tarafında bulunur.

Galata Mevlevihanesi Sema Gösterisi

Mevlevi Dervişleri, Mevlana Celaleddin Rumi’yi örnek alırlar. Mevlana, 1200’lü yıllarda Konya’da yaşamış bir bilgin, şair ve kanaatkardır. Dualar, tasavvuf müzikleri ve sema ayinleri yaparak ibadetlerini pekiştirmişlerdir.

Günümüzde Konya’dan sonra sema gösterilerinin izlenebileceği en iyi yer Galata Mevlevihanesi’dir. Her Pazar günü akşam 5’te sema gösterileri yapılır. Sema ayini için bilet fiyatları 100 TL’den başlamaktadır. Biletleri ise Biletix‘den alabilirsiniz.

İstanbul’un Tarihi Mekanları adlı kategorimize göz atın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol