Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaTürkiyeİstanbulGalata Kulesi Gezi Rehberi

Galata Kulesi Gezi Rehberi

-

Beyoğlu’nun tarihi bölgelerinden birisi de Galata Kulesi’dir. İstanbul’u İstanbul yapan en önemli tarihi eserlerden birisidir. Şehir kültürünü yansıtarak geçmişle bugünü birleştiren bir yapıdır. Her daim kalabalık ve telaşlı Beyoğlu sokaklarında gezerken bir anda karşınıza Galata çıkabilir. Galata son zamanlarda geni açılan mekanları sayesinde gençlerin ve turistlerin gözde mekanı olmuştur. Sokakları ayrı kendisi ayrı bir hava katar.

Eski zamanlarda Galata, Cenevizlilerin yaşadığı bir bölgeydi. Bu halkın Beyoğlu’na bir hediyesidir Galata. İstanbulluların ve turistlerin en sevdiği mekandır.

Galata Kulesi Gezi Rehberi

Semtin kalbi konumundaki Galata civarında gezilecek pek çok yer bulunuyor.

Galata Kulesi

İstanbul’un simgelerinden birisi olan Galata’da yaz akşamları bir başkadır. Dibinde yer alan küçük meydanda müzik yapan kişiler, dükkanlar ve mağazalar bulunuyor. Oldukça entelektüel bir görünüme sahiptir.

Eski Galata Kulesi ise 528 yılında fener olması amacıyla inşa edilmiştir. Dördüncü haçlı seferi sırasında kule yıkılmış, daha sor 1348 yılında tekrardan onarılmıştır.

İstanbul Galata Kulesi

Galata Mevlevihanesi

İstanbul’un ilk Mevlevihanelerinden biridir. Mevlana tarafından kurulan Mevlevi tarikatının temsilcisidir. 1491 yılında kurulmuştur.

Kulekapı adıyla da bilinir. Günümüzde ise müze olarak Galata Mevlevihanesi Müzesi adıla ziyarete açıktır. Müzenin içerisinde derviş odaları, semahane ve mahfiller bölümü bulunuyor. Ayrıca müzede her Pazar günü saat 17.00’de semazenler gösteri düzenliyor.

Kamondo Merdivenleri

Banker caddesi ile Banker sokağını birleştiren merdivenlerdir. 1850 yıllarında art nouveau usulü inşa edilmiştir. Dönemin en ünlü bankeri Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmıştır. Galat geziniz sırasında merdivenleri uğrayabilir ve oldukça sanatsal fotoğraflar çekebilirsiniz.

Osmanlı Bankası Müzesi

Karaköy’de bulunan Osmanlı Bankası Müzesi, 1892 yılında Mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilmiştir. Uğradığı restorasyonlar sonucu ise özgün halini kaybetmiştir. 200 yılından itibaren de Osmanlı Bankası Müzesi adıyla hizmet veriyor.

Türkiye’nin ilk özel banka müzesidir. 145 yıllık banka tarihini gösteriyor. Müze içerisinde banknot, hisse senedi, defter, sicil, müşteri dosyaları, personel fotoğrafları gibi arşivler de bulunuyor.

Galata Kulesi Efsanesi

Bu mükemmel kule için zaman boyunca birçok efsane ve hikaye anlatılmış. Bu hikayeler kimi zaman insanları ürkütmüş kimi zamanda insanları sevindirmiştir.

6. yüzyıllar da bu bölgede yaşayan güzel bir kız varmış. Kız, o kadar güzelmiş ki onu görenler adeta yıldırım aşkıyla ona tutuluyor ve büyüleniyormuş. İnsanlar İstanbul’a arkasını dönerek sadece bu kızı seyrediyorlarmış. Bu güzelin ismi ise Kız Kulesi. Aradan baya zaman geçiyor ve kızın karşısına bir genç dikiliveriyor öylece. Bu genç delikanlının ismi ise Galata Kulesi. Kız Kulesi hemen ilk görüşte aşık oluyor. Galata Kulesi de hemen ona aşık oluyor. Zaman geçtikçe ikisinin aşkları boylarını aşıyor. Ama ne yazık ki birbirlerine ulaşamıyorlar ve aşklarını itiraf edemiyorlar. Bir gün bir adam Galata Kulesine gelmiş ve onun mektuplarını Kız Kulesi’ne götürmüş. O adam ise Hezarfen Ahmet Çelebi mektupları cebine koyup kendini Galata Kulesi’nden kanatlarıyla uçurmuş. Hezarfen uçarken mektuplar denize dökülmüş ve onların bu haline üzülen dalgalar mektupları kıza ulaştırmış. İkisi de aşkına karşılık bulmalarıyla mutlu olmuşlar ve halen 15 asırdır insanları aşkları ile büyülemeye devam ediyorlar.

Galata Kulesi’ne Nasıl Giderim?

Galata Kulesi konum için tıklayınız.
İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol