Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeFoça Gezilecek Yerler

Foça Gezilecek Yerler

-

Foça Gezilecek Yerler, İzmir’in dünya markası haline dönüşmüş yaşam alanları arasında bulunan ilçesidir. İlçe Avrupalı turistler tarafından çok sık tercih edilen gözde bir tatil beldesidir. Özellikle Norveç ve İsveç gibi İskandinav ülkelerinden gelen ziyaretçilerin ağırlıkta olduğu Foca gezilecek yerler de sadece yaz turizmi kapsamında değildir.

Tarihsel kökeninden almış olduğu mirasın yanı sıra benzersiz doğal güzellikleri ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan ilçe Eski ve Yeni Foça olmak üzere iki farklı beldeden oluşur. Mitolojik hikayelere ve efsanelere de ev sahipliği yapan ilçe, festivalleri ile de tanınır.

Foça ilçesinin ismi Antik Dönemde Phokaia olarak adlandırılmıştır. “Fok Balığı” anlamına gelen Antik ismini bugünde korumayı kısmen başarmış olan ilçe, kendine özgü bir dokuya sahiptir. Ege kültürünün de en efektif şekilde yansıtıldığı bölgede uzun bir sahil bulunur.

Foça Nerede?

M.Ö. 11 yüzyıla kadar dayanan geçmişi ile ihtişamlı bir tarihi merkez konumunda bulunan Foça, İzmir il merkezine 30 km uzaklıktadır. İzmir’in Aliağa ve Menemen ilçelerine komşu olan Foça, her ne kadar böylesine büyük sanayi merkezlerine komşu olsa da temiz havası ve benzersiz tabiatı ile dikkat çeker.

Foça’ya Ulaşım

Foça’ya ulaşım için şehir dışından gelecek olan ziyaretçilerin kesinlikle İzmir il merkezine uğramaları gerekir. Havayolu ya da karayolu ile İzmir il merkezine gelindikten sonra şehrin banliyö tren hatları ile ilçenin yakınlarına ulaşmak ve buradan otobüs ya da minibüs gibi toplu taşıma araçları ile Foça’ya ulaşmak mümkündür.

Bunun dışında Foça’ya ulaşım için kullanılabilecek bir diğer alternatif de İzmir Otogardan kalkan şehir içi otobüs seferleridir. Yaklaşık olarak 1 saat sürecek olan yolcuğun sonucunda Foça’nın Eski bölümüne ulaşmak ve benzerine rastlamanın imkansız olduğu tabiatı keşfetmek olanaklıdır.

Foça Konaklama

Foça konaklama imkanları bakımından diğer İzmir ilçelerine oranla daha az gelişmiştir. İlçenin kendine özgü dokusunu koruma konusunda sahip olduğu doğal eğilim tabiatın en efektif şekilde korunmasına yönelik vuku bulmuştur ve dolayısıyla başta Eski Foça olmak üzere ilçe sınırlarında devasa otellere veya 5 yıldızlı konaklama tesislerine rastlamak olanaklı değildir.

Buna karşın Foça konaklama imkanları bakımından misafirlerine otel ve pansiyonlar vadeder. Daha basit ve sıcak bir iklime sahip olan bu otel ve pansiyon hizmetleri aracılığıyla ilçeden çok da uzaklaşmadan konaklamak mümkün olacaktır. Ayrıca Eski Foça’da konaklayacak olanların özel araçlar ile bölgeye gelmeleri durumunda konaklama alanlarına ulaşma konusunda Foça’nın dar sokaklarında bir miktar zorlanabileceği de belirtilmelidir.

Foça Gezilecek Yerler

Foça gezilecek yerler bakımından benzersiz doğal güzellikler vadeder. Özellikle Foça sahili boyunca uzanan plajlar oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda modern yaz turizmi ile gelişmeyen ve dokusunu koruyan bu şirin Ege ilçesi küçük adacıklara da ev sahipliği yapar. Foça ziyaretinizde günü birlik düzenlenen bu ada turlarına katılmanız kesinlikle tavsiye edilir.

Pers Anıt Mezarı

Foça gezilecek yerler arasında tarihi simgeleri derinlikli olarak hissetmek isteyenlere benzersiz bir olanak sağlar. Pers Anıt Mezarı da ilçenin ziyaretçilerine sunduğu tarihsel ziyafetler arasında yer alır. Foça merkezine 7 km uzaklıkta bulunan bu tarihini anıt kesinlikle Foça gezilerinde ziyaret edilmesi gereken bir noktadır.

Sazlıca Plajı

Foça sahil şeridi boyunca onlarca tesise rastlamanız mümkündür. Bunlar arasında Salıca Plajı denizinin berrak bir maviliğe sahip olması ile en dikkat çekenidir. Eski ve Yeni Foça arasında tam ortada yer alan bu plajı ziyaret etmeden gezinizi tamamlamayın.

Foça Taş Evleri

Foça’nın en bilindik güzellikleri arasında yer alan Foça Taş Evleri, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken benzersiz yapılardır. Eski Foça’da bulunan bu yapılar dar sokaklara sağlı sollu inşa edilmiştir ve sıra dışı bir mimarisi ile benzersiz özelliklere sahiptir.

Beşkapılar Kalesi

Foça ile özdeşleşen bir diğer tarihi simge olan Beşkapılar Kalesi, muhteşem bir manzarayı ziyaretçilerine sunar. Sahip olduğu konumla adeta şehri korumak için değil şehre en güzel noktadan bakmak için oluşturulmuş olduğuna inanılmaya uygun olan kale içerisinde günümüzde aktif olarak kullanılan etkinlik alanları da bulunur. Amfi tiyatro olarak faaliyet gösteren etkinlik alanının yanı sıra kale içerisinde bulunan kafede keyifli vakit geçirerek dinlenmek de mümkündür olmaktadır.

Foça konum için tıklayınız.

Foça Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol