Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeFinike Gezilecek Yerler

Finike Gezilecek Yerler

-

Finike Gezilecek Yerler, son derece tarihi bir öneme sahip Antalya’nın batı bölümünde yer alan ilçedir. İlçenin liman kenti olma özelliği ile Fenikeliler tarafından kurulmuş olduğu düşünülmektedir. Coğrafi konum bakımından da oldukça kritik bir konuma sahip olan ilçede sıra dışı güzelliğe sahip tabiat varlıklarının yanı sıra tarihi önem içeren kalıntılar da bulunur. Finike’de gezilecek yerler ilçenin üzerine inşa edilmiş olduğu coğrafyanın oldukça köklü bir yerleşim alanı olması nedeniyle pek çok kültürel mirası barındırıyor olduğu gibi yine ilçenin turizm merkezi olması özellikle yaz turizmi olanaklarından faydalanmak isteyenler için birçok seçenek sunar. Aynı zamanda doğal güzellikleri, şelaleleri, gölleri ve denizi ile de dikkat çeken Finike ziyaretçiler için adeta tatil cennetidir.

Finike Nerede?

Finike, Antalya il merkezine yaklaşık olarak 110 kilometre uzaklıktadır. İlçenin Kaş, Demre, Kumluca ve Elmalı gibi Antalya’nın önemli yerleşim alanlarına sınırları bulunur. Özellikle narenciye üretimi konusunda ülkemizin en önde gelen bölgeleri arasında yer alan Finike, iç turizm açısından da ziyaretçilerin çok sık tercih ettiği yaz turizmi alanları arasındadır. Akdeniz’in bu eşsiz ilçesi doğal güzellikleri ile de fark yaratmaktadır.

Finike’ye Ulaşım

Finike’ye ulaşım için şehir dışından gelenlerin öncelikli olarak Antalya il merkezine ulaşmaları gerekir. Antalya il merkezinden ilçeye gerçekleşen düzenli toplu taşıma seferleri ile ilçe merkezine ulaşmak mümkündür. Yine özel araç olmadan ilçeye ulaşmak isteyenler için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise Kaş ilçesi kullanılarak oluşan güzergahtır. Her gün düzenli olarak gerçekleştirilen toplu taşıma seferleri Kaç ilçesini de kapsar. Dolayısıyla ziyaretçilerin Finike’ye ulaşım için kullanabilecekleri yöntemler son derece geniştir.

Finike Konaklama

Finike konaklama tesisleri bakımından da ziyaretçilerine sıra dışı seçenekler sunmaktadır. Sahil şeridi boyunca uzanan Beach oteller yüksek standartlarda konaklama hizmeti talep eden ziyaretçiler için özel hizmetler sağlamaktadır. Aynı zamanda ilçe kapsamında bulunan ve her bütçeden ziyaretçinin etkili bir yaz tatili gerçekleştirebilmesini sağlamaya yönelik hizmetler veren diğer konaklama tesisleri aracılığıyla da ilçede konaklamak mümkündür. İlçe sınırları içerisinde dünyaca ünlü konaklama tesislerine rastlamak veya bilindik tesisleri görmek de olanaklıdır.

Antalya Finike Gezilecek Yerler

Finike Gezilecek Yerler

Finike gezilecek yerler belirtilmiş olduğu gibi ilçenin kültürel miras bakımından oldukça verimli bir alan üzerine inşa edilmiş olması nedeniyle tarihin farklı dönemlerinde farklı işlevler ile kullanılan yapıları içerir. Aynı zamanda Akdeniz Bölgesinde hemen her alanda hakim olan tabiat güzellikleri bakımından da son derece cüretkar bir biçimde ziyaretçilerine oldukça geniş seçenekler sunan Finike, modern hüviyeti ile de kentleşme konusunda başarılı bir örnektir.

Suluin Mağarası

Finike gezilecek yerler arasında sahip olduğu şöhret ile belki de en önemli pozisyonda yer alan bu mağara sıra dışı bir tabiat güzelliğidir. Suluin Mağarası, Asya kıtasında bulunan en derin mağara olma özeliğine sahiptir. Derinliğinin ne kadar olduğu hakkında kesin bulguların elde edilmediği mağaranın derinliklerinde ne olduğuna dair fikir sahibi olmak için gerekli bulgular da elde edilmiş değildir. Dolayısıyla doğal güzellikler içerisinde kaybolmak istiyorsanız bu mağara sizi gerçek manasıyla doğal güzellikler içerisinde kaybedecektir.

Gökbük Kanyonu

Finike’yi ziyaret ettiniz ve yaz turizminin vadettiklerinden çok daha fazlasını arzuluyorsanız size muhteşem bir deneyim yaşatmaya aday olan Gökbük Kanyonu ile tanışmalısınız. Kanyon boyunca yürüyüş yapabilir veya kanyon içerisinde akan eşsiz ırmaklarda balık tutabilirsiniz.

Gökliman Koyu

Finike’de gezilecek yerler kapsamında adım başı bir koya ya da limana rastlamak mümkündür. Sahip olduğu konum ilçeyi oldukça değerli bir noktaya taşıdığı gibi bu konumun tarihsel arka planda sağlamış olduğu avantajlardan biri olan Gökliman Koyu antik bir özeliğe sahiptir. Büyük çakılları ile dikkat çeken plajı çevreleyen deniz ise benzerine az rastlanır bir güzelliğe sahiptir.

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti, Finike gezinizde doğal güzellikler içerisinde tarihsel bir geçmiş arayışınıza karşılık vermek adına oldukça cüretkardır. Oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiş olan antik kentin, doğanın her unsuru ile çevreli olması sıra dışı tabiat deneyimini kültürel bir yolculukla elde edebilmenize aracılık edecektir.

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti, M.Ö. 5. Yüzyıla kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentte şimdiye dek elde edilmiş bulguların sıra dışı bir görünüme sahip olması bölgeyi ziyaret etmek için en öne çıkan sebep olarak görülebilir.

Finike konum için tıklayınız.
Finike Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol