Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeFeke Gezilecek Yerler

Feke Gezilecek Yerler

-

Adana’nın hatırı sayılır bir ilçesi olan Feke Gezilecek Yerler, geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyet tarafından yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Hititler’den Persler’e, Asurlar’dan Bizanslılar’a kadar pek çok medeniyet buradan ekmeğini kazanmıştır. İl merkezine 120 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Feke Gezilecek Yerler

Feke Kalesi

12.yüzyıla ait olan Feke Kalesi günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir. Hem yapısıyla hem de manzarasıyla muhteşem ve büyüleyici bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Sekiz burcu ve sadece tek bir tane gözetleme kulesi bulunan kale ilçeden 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalenin içerisinde bulunan hamam ve havuz kalıntıları da o dönemin insanlarının ne kadar lüks yaşadıklarının da bir göstergesidir.

Adres: Sülemişli, 01660 Feke/Adana
Konum için tıklayınız.

Karacaoğlan Kültür ve Sanat Şenliği

1606 yılında Karacaoğlan Feke ilçesinde dünyaya geldi. Asıl ismi Hasan olan bu bebeğe herkes esmer olduğu için Karacaoğlan ismini verdi. Ünlü ozan ve şairimiz Karacaoğlan’ı anma için her yıl 15 Ekim’de burada Karacaoğlan Kültür ve Sanat Şenliği yapılıyor. Karacaoğlan adına düzenlenen festivalde yarışmalar, şenlikler, oyunlar ve etkinlikler düzenlenir.

Göksu Irmağı

Seyhan Nehri’nin en gür kolu olma özelliğini taşıyan Göksu Irmağı Feke ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor. Sarız Çayı ile birleşerek Tahtalı Dağları’ndan aşığı doğru akar. Her mevsimde hırçın ve gür dalgalara sahip olan gölde rafting sporu yapılıyor. Ülkemizde Fırtına Deresi’nden sonra rafting yapılabilecek en güzel bölgelerden biridir.

Adres: Feke, Adana
Konum için tıklayınız.

Adana Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol