Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaTürkiyeİstanbulEyüpsultan Gezilecek Yerler

Eyüpsultan Gezilecek Yerler

-

Haliç kıyılarına uzanan sahil şeridi ve Karadeniz’de yer alan daha geniş kıyıları ile Eyüpsultan Gezilecek Yerler ya da eski adıyla Eyüp, İstanbul’un tarihi açıdan en büyük öneme sahip olan ilçeleri arasındadır. İstanbul’un 1453 yılında fethedilmesinin ardından Türklerin İstanbul ve çevresinde kurduğu ilk yerleşim merkezi olma özelliğine sahip olan ilçe, pek çok Osmanlı eserine de ev sahipliği yapar. Dünya çapında ilgi odağı olan Eyüpsultan gezilecek yerler arasında her kültürün tarihine ait önemli tarihsel yapılar bulunmaktadır. Pek çok tarihi mekana ev sahipliği yapan ilçede modern kentleşme örneği olarak kabul edilecek sosyal donatı alanları ya da doğal güzelliklerin bulunduğu da belirtilmelidir.

Eyüpsultan Ulaşım

İstanbul’un kalbinin attığı son derece merkezi bir konumda yer alan Eyüpsultan ulaşım imkanları bakımından son derece gelişmiştir. Metro ulaşım yöntemi kullanılarak ilçeye kolaylıkla erişim sağlanabileceği gibi başta Avrupa Yakası olmak üzere diğer yerleşim merkezlerinden doğrudan ilçeye yönelik gerçekleşen otobüs ya da minibüs seferleri kullanılarak da yine ilçeye erişim sağlanması mümkündür.

Eyüpsultan’da Gezilecek Yerler

Eyüpsultan gezilecek yerler, bölgenin tarihi bir öneme sahip olması ve kültürel anlamda son derece kritik bir önem içeriyor olması nedeniyle öncelikli olarak tarihi eserleri kapsar. Farklı dini inançların ibadet alanlarının yer aldığı ilçe sınırlarında özellikle İslamiyet açısından son derece ilgi çekici tarihi yapılar ve ibadethaneler bulunmaktadır.

Tarihi dokuları bizzat yerinde deneyimlemek isteyenler ve yaşadığı şehrin kültürel mirasına hakim olmak isteyen İstanbullular için Eyüpsultan gezilecek yerler arasında bulunan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ebbu Eyyüb el-Ensari Camii ve Türbesi
  • Eyüp Sultan Camii
  • Surp Asdvandzadzin Ermeni Kilisesi
  • Surp Yeghia Apostolik Ermeni Kilisesi
  • Pierre Loti Tepesi
  • Karyağdı Ali Baba Tekkesi
  • Zal Mahmut Paşa Külliyesi
  • Feshane
  • Ayvat Bendi Tabiat Parkı
  • Göktürk Göleti ve Parkı

Gibi pek çok önemli alanın dışında da farklı alternatifleri bünyesinde barındıran Eyüpsultan gezilecek yerler son derece geniş kapsamlıdır.

Eyüpsultan Gezilecek Yerler

Eyüpsultan’da Ne Yenir?

Eyüpsultan’da ne yenir? Merak edenler için balık severlerin ilk tercihinin bölge kültürünü derinlikli olarak yansıtacak balık-ekmek olması tavsiye edilir.

Konum için tıklayınız.
Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol