Ana SayfaRehberTürkiyeEvren Gezilecek Yerler

Evren Gezilecek Yerler

-

Ankara Evren Gezilecek Yerler, Türkiye içerisinde gezmeniz gereken bölgelerden biridir. Hirfanlı Barajı’nın kenarından bulan ilçede bambaşka bir güzellik ve estetik vardır. Şehir merkezine 178 kilometre uzaklıkta bulunur. Ankara’ya en uzak ilçelerden biri olma özelliğine de sahiptir.

Evren Gezilecek Yerler

Ankara Evren Tarihi Hakkında Bilgiler

Anadolu bölgesinin en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Ankara Evren ilçesinde eski zamanlardan günümüze kadar yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Frigler, Persler, Hititler, Romalılar, Osmanlılar ve Selçuklular bölgede hüküm sürmüşlerdir. 196’lı yıllarda Evren, bir köy statüsüne sahipti. 1990 yılında ise ilçe statüsünü kazanmıştır. Eskiden Şereflikoçhisar’ın bir bölgesiydi.

Sığırcık Kalesi Nerede?

Ankara Evren ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçenin merkezinde bulunan Sığırcık Kalesi, Bizanslılar döneminde kullanılmıştır. Kaleye çıkarak ilçenin muhteşem görüntüsüne hayranlık duyabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Hirfanlı Barajı kenarında kurulu olan ilçenin bozkırla mavinin muhteşem buluşmasına tanıklık ediyor.

Hirfanlı Barajı Nerede?

Hirfanlı Barajı, Ankara’nın Evren ilçesinde bulunur. 1953 yıllarında inşa edilmiştir. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük barajlardan birisi olma özelliğine sahiptir. Yöre halkı tarafından mesire alanı olarak da kullanılır. Hirfanlı Barajı şehrin su sorununu tamamen ortadan kaldırmıştır.

Ankara Evren’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bir bölgesinden hava yolu ya da kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İster otobüs ister taksi isterseniz de uçakla şehre gidebilirsiniz. Esenboğa Havalimanı’nda inerseniz, şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile Ankara Evren ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Evren konum için tıklayınız.

Evren Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Evren Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,985TakipçilerTakip Et
315TakipçilerTakip Et
2,583TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x