Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükEvde Rakı Nasıl Yapılır? Rakının Hammaddesi Nedir?

Evde Rakı Nasıl Yapılır? Rakının Hammaddesi Nedir?

-

Evde rakı nasıl yapılır kısmı özellik ile de artan fiyatlardan sonra en merak edilen konulardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Eğer yapım aşamaları dikkatli bir şekilde takip edilirse, bu kadar yüksek fiyatlar ile rakı almak zorunda kalmadan herkes evde oturduğu yerde kendileri yapabilecektir. Rakı her ne kadar ülkemizde bol bulunan ve en çok tüketilen alkol ürünleri arasında yer alsa bile mali açıdan son zamanlarda almak bir hayli zor hale gelmiştir. Osmanlı devleti zamanından bu yana kadar üretimleri yapılan rakıların evlerde nasıl yapılacak olduğu bilinirse istenen sonuçlara sahip olmak da bir o kadar kolay olacaktır. Rakı Nasıl Yapılır sorusu için takip edilmesi gereken adımlar;

 1. Rakı yapımı için iki ana madde gereklidir. Bunlardan bir tanesi üzüm olurken bir tanesi de anasondur. Yapılacak rakı miktarına göre iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. Aksi halde rakı yapalım derken sağlığa zarar verecek ve tadı kötü olan ürünler ortaya çıkabilecektir.
 2. Üzümlerin suyunu iyi bir şekilde sıkmak ve posasından ayırmak gerekir.
 3. Üzüm suyu içerisinde yer alan şekerin fermantasyonu ile beraber alkole dönüşmesi sağlanır.
 4. Elde edilmiş olan alkolün sıvı imbiklerinde damıtılması ve suma işlemi yapılması gerekir.
 5. Sumanın anasonda yer alan tohumları ile beraber yeniden damıtılma adımlarına tutulması ardından rakı elde edilmiş olacaktır.
 6. Her mevsimde yaş üzüm bulmak zor olacağı için bazı kişiler kuru üzümlerden rakı üretimlerini tercih edebileceklerdir. Bu anlarda sumaları yaş üzümlerden yapılan rakılar şişe üzerinde belirtilmesi gerekir.
 7. Rakıda suma oranlarının ortalama olarak en az yüzde 65 ve üzerinde olması gerekir.
 8. Rakıda tarımsal kökenli bir şekilde alkol kullanımı söz konusu olacaksa bunların oranlarının yüzde 35 üzerine çıkmaması gerekir. Geriye kalan yüzde 65lik oran ise üzümlerden elde edilen suma kısmı olmalıdır.
 9. Rakı üretimleri sırsında yeşil anason tercih etmek gerekir.

Rakı Nasıl Yapılır? Kullanılacak Maddeler

Rakı hammaddesi olarak üzüm ve anason ön plana çıkar. Evlerde yaparken kullanılması gereken malzemeler ise;

 1. 1 litre etil alkol
 2. 3 cc anason yağı ya da yeşil anason
 3. 6 cc bitkisel gliserin
 4. 1133 cc hazır su
 5. Yaş üzüm aroması
 6. Aktif karbon gereklidir.

Evde Rakı Nasıl Yapılır?

Rakı Nasıl Yapılır? demişken dikkat edilmesi gereken konular var. Merdiven altı olarak da bilinen bilinçsiz bir şekilde yapılan rakıların insan sağlığına zarar vereceğini ve hatta ölümlerine dahi neden olabileceklerini göz ardı etmemek gerekir. Rakı zararları incelenecek olduğu zaman zaten birçok şey ön plana çıkarken bir de evlerde ve merdiven altı gibi yerlerde yapılan içkiler daha farklı sakatlıkları ön plana çıkaracaktır. Her ne kadar maddi açıdan daha uygun olması için insanlar evlerde yapmayı tercih etseler bile bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu bilmek gerekir.

Ülkemizde rakı ile alkol üretimleri sırasında gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından üretim izni alınma zorunlulukları bulunur. Bir yandan da alkol piyasasında gelen düzenlemeler ile ilgili olarak tarım ve orman bakanlığı tarafından tütün alkol piyasası düzenleme birimi olarak bilinen TAPDB belli izin için gerekli işlemlerin yapılması ve bu kurumlardan bandrol alma zorunluluklarını beraberinde getirir. Bu adımlar ile kayıtlı olarak üretimleri ve izlenebilirlik sağlanması meydana gelir. Bunun haricinde yapılan sahte alkol ile rakı üretimleri kesin bir şekilde yasaktır. Direk insanın hayatı ile oynayan bir durum olmasından izin verilmez.

Evde Rakı Nasıl Yapılır? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol