Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeEskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir Gezi Rehberi

-

Eskişehir Gezi Rehberi, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden bir tanesidir ve Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Eskişehir Teknik Üniversitesi nedeniyle öğrenciler şehri olarak bilinmektedir. Öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu şehir, birçok ilçesi ile ön plana çıkmakta olup samimi bir görüntüye sahiptir.

Özellikle çevre illerden Eskişehir’deki pek çok doğal ve tarihi alanı görmek isteyen kişiler, hasta sonu ile gelmekte ve burada keyifli vakit geçirme şansı elde etmektedir. Türkiye’nin en kalabalık yirmi beşinci şehri olarak bilinen Eskişehir, tarihi anlamda da oldukça zengindir. Günümüze kadar pek çok farklı uygarlığın bulunduğu il, bu nedenle pek çok tarihi yapıya da sahiptir. Hızlı bir şekilde gelişen ve üniversite öğrencileri için kültürel zenginlik olarak görülen il, pek çok öğrencinin üniversite tercihlerinde başı çekmektedir. Peki Eskişehir nerede ve şehre hızlı ve sorunsuz bir şekilde nasıl gidilir?

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir nerede sorusu kapsamında şehrin, İç Anadolu Bölgesi’nde yer aldığını ifade etmek olanaklıdır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Eskişehir; yer altı zenginlikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle lületaşının Türkiye’de yalnızca Eskişehir’den çıkarıldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle şehrin her anlamda oldukça önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

13,925 km2lik bir alana sahip olan ilin, 14 adet ilçesi olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bu ilçeler; İnönü, Seyitgazi, Tepebaşı, Mihalgazi, Han, Mahmudiye, Beylikova, Sivrihisar, Çifteler, Odunpazarı, Günyüzü, Sarıcakaya, Alpu ve Mihalıççık olarak bilinmektedir.

Eskişehir’e Ulaşım

Eskişehir’e ulaşım, oldukça samimi bu şehre gitmek ve hafta sonlarını burada geçirmek isteyen insanlar tarafından merak edilmektedir. Eskişehir, ulaşım konusunda oldukça rahat bir il olarak bilinmektedir. Şehrin merkezinde Eskişehir Otogarı olarak bilinen şehirlerarası bir otobüs terminali yer almaktadır. Farklı illerden Eskişehir’e gelmek isteyen kişiler, otobüs ile sorunsuz bir şekilde şehre ulaşabilmektedir.

Bunun yanı sıra yüksek hızlı tren ile de hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaşımın sağlanabildiğini ifade etmek olanaklıdır. Özel araçları bulunan birçok insan, belirli güzergahlar üzerinden şehre özel araçları ile gelmektedir. Bu bağlamda genel olarak üç farklı seçeneğin olduğunu ifade edebiliriz.

Eskişehir Konaklama

Eskişehir Gezi Rehberi’nde en önemli noktalardan biri de konaklamadır. Eskişehir’de konaklamak isteyen insanlar için farklı seçeneklerin olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Eskişehir konaklama konusunda şehir merkezinde konukevi, öğretmenevi, otel, pansiyon, yarı pansiyon, apart gibi seçeneklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu seçeneklerden herhangi birinin tercih edilmesi ile birlikte konaklama konforlu bir şekilde sağlanabilmektedir.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’in her bir ilçesi, tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Bu bağlamda Eskişehir gezilecek yerler kapsamında oldukça farklı seçeneklerin olduğunu ifade edebiliriz. Eskişehir’de gezilecek alanlardam ön plana çıkanları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Eskişehir Sazova Park

Sazova Parkı

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Merkezi adıyla tanınan bu yer 400 bin metrekarelik oldukça büyük bir bölgede yer alıyor. 2008 yılında kurulan ve halen hizmet vermeye devam eden bu alanda çocuklarınız ile eğlenceli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Nuh’un Gemisi, buharlı tren, oyun parkları, gölet, hayvanat bahçesi, konser alanı ve tiyatro gibi bölümler burada yer alıyor. Çocuklara hitap eden bu alanda güzel bir gezi yapabilirsiniz ve aynı zamanda çocuklarınızın gönlünü hoş edebilirsiniz.

Adres: Sazova, Sazova Çiftlik Yolu, 26150 Tepebaşı/Eskişehir
Konum için tıklayınız.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer almakta olup her bir ev, kendi mimari özellikleri ile insanların dikkatini çekmektedir. Odunpazarı Evleri’ni görmek isteyen kişiler, şehrin merkezinden geçen tramvay ile birlikte ilçeye gidebilmekte ve oldukça şık ve zarif evleri görme şansını elde etmektedir.

Eskişehir Porsuk Çayı

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Bilindiği üzere Porsuk Çayı, Eskişehir’i iki yakaya ayırmakta olup Eskişehir’in Venedik gibi bir görüntüye ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda Porsuk Çayı ve çay kenarında bulunan Adalar Bölgesi’nin ziyaret edilebildiğini ifade edebiliriz. Bu bölge, özellikle gençlerin yoğun bir şekilde bulunduğu alanlardan bir tanesidir.

Şelale Park

Şelale Park, geniş bir alana kurulu yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde yapay bir şelale bulunmakta olup birçok insan, huzurlu bir şekilde vakit geçirmek için bu alana gelmekte ve yeşilin en güzel tonlarını burada görme şansı elde etmektedir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan bir tanesidir. Pek çok el yapımı ürünün satıldığı ve sergilendiği bu çarşı, özellikle farklı illerden Eskişehir’e gelen kişilerin görmesi gereken alanların başında yer almaktadır.

Haller Gençlik Merkezi

Çok eskiden, bahsi geçen halin sebze ve meyve satılan bir yer olarak kullanıldığı ve daha sonra bu alanın restore edilerek gençlik merkezine dönüştürüldüğü bilinmektedir. Şehrin merkezinde yer alan bu alan, görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından açılan Balmumu Heykeller Müzesi bu konuda açılan ilk müze olma özelliğini taşıyor. Kurucusu tarafından belediyeye bağışlanan müzede 160 kişinin heykeli bulunuyor. Hayatınız boyunca görmek istediğiniz ancak göremediğiniz ünlü kişileri bu müzeye giderek yakında görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
Giriş Ücreti: Tam 15 TL, öğrenci 8 TL
Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
Not: Pazartesi günleri kapalıdır.
Konum için tıklayınız.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir Gezi Rehberi’nin önemli adımlarından bir diğeri de yemek kültürüdür. Eskişehir denilince akıllara ilk gelen yemek hiç şüphesiz ki çibörektir. Bunun yanı sıra yöresel yemeklerin de ön plana çıktığını ifade etmek olanaklıdır.

Eskişehir konum için tıklayınız.
Eskişehir Gezi Rehberi adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Eskişehir Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol