Home Rehber Türkiye Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli Gezilecek Yerler

0
653
Mersin Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli Gezilecek Yerler, sahip olduğu doğal güzellikleri, tabiatı, iklimi ve plajları ile dikkat çeken Mersin’in bir ilçesidir. Aynı zamanda ilçenin sahil şeridinin sıra dışı bir kentleşme örneği göstererek oldukça düzenli ve sistematik bir biçimde inşa edilmiş olması da dikkat çeken başka bir durumdur. İlçenin üzerine inşa edilmiş olduğu bölge, tarihsel olarak onlarca medeniyetin hüküm sürdüğü bir liman alanıdır. Hititlere kadar uzanan geçmişi ile adeta tarihsel bir yolcuğu bizzat yerinde deneyimleme vadinde bulunan Erdemli gezilecek yerler doğal güzellikleri ile de fark yaratır.

Erdemli Nerede?

Erdemli, Mersin’in Silifke ilçesi ve Karaman ile komşu konumdadır. Aynı zamanda ilçenin Akdeniz’e de sınırları bulunur ve bu sınırlar boyunca uzanan plajlar, yaz turizmi için ideal bir alandır. Ayrıca ilçenin bulunduğu konumun oldukça stratejik ve yol üzerinde bulunması yine Erdemli’nin yaz turizmi için ülkemizde çok tercih edilen sahil ilçeleri arasında yer almasına doğrudan etki etmiştir.

Erdemli’ye Ulaşım

Erdemli’ye ulaşım için şehir dışından bölgeyi ziyaret edecek olanların özel araçlar ile yolculuk gerçekleştirmeleri durumunda Antalya-Mersin karayolunu kullanmaları gerekir. İlçe söz konusu karayolu üzerine inşa edilmiştir ve sahip olduğu bu konumu ulaşım konusunda sıra dışı bir avantajın oluşmasına sebep olmuştur.

Erdemli Konaklama

Erdemli konaklama tesisleri ve benzeri imkanlar bakımından pek çok farklı alternatifi aynı anda ziyaretçilerine sunar. Dolayısıyla ilçe sınırları içerisinde yer alan konaklama tesisleri hemen her standarttan hizmet talebine karşılık verebilme potansiyelline sahiptir. Özellikle yaz turizmi merkezli SPA tesisleri ve tatil köyleri ilçenin yaz tatilleri için önemli bir tercih merkezi olmasını sağlar.

Mersin Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli gezilecek yerler ve ziyaret edilmesi gereken alanlar açısından da oldukça geniş bir yelpazeyi ziyaretçilerine sunmaktadır. Mersin gezilerinizde uğrayabileceğiniz pek çok doğal ve kültürel alanının yanı sıra tarihsel geçmişi de oldukça köklü olan ilçede antik yapılara rastlamak mümkündür.

Korykos Kalesi

Korykos Kalesi, oldukça köklü bir geçmişe sahip olan antik bir mirastır. M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen kale, tüm tarihsel süreç boyunca pek çok farklı medeniyet ve uygarlık tarafından kullanılmış ev günümüze kadar sağlıklı bir biçimde gelmiştir.

Sinap Kalesi

Erdemli ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer alan Sinap Kalesi, Ermeniler tarafından inşa edildiği düşünülen tarihi bir yapıdır. Bulunduğu konum oldukça verimli olan kaleden günümüze kalan kalıntılar ise sınırlıdır.

Elaiussa Antik Kenti

Elaiussa Antik Kenti, M.Ö. 2. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve inşa edildiği tarihten itibaren pek çok farklı imparatorluğun egemenliğine girmiş bir antik kenttir.

Öküzlü Ören Yeri

Tarihsel bir geçmişe sahip olan başka bir Erdemli’de gezilecek yerler kapsamında giren alan, özellikle Bizans döneminde yoğun bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Kent içerisinde Lahitlere ve diğer kadim kalıntılara rastlamak mümkündür.

Erdemli konum için tıklayınız.
Erdemli Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here