Home Rehber Dil Okulları & Erasmus Erasmus Programı Nedir? Nasıl Gidilir?

Erasmus Programı Nedir? Nasıl Gidilir?

0

Erasmus Programı, üniversite, yüksek lisans ve de eğitim görevlilerinin kendi eğitim kurumları bünyesinde sürdürdükleri eğitimlerine yurt dışındaki okullarda devam ettirmelerini sağlayan ve yeni iş olanakları sunan bir tür değişim programıdır. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan bu program aracılığı ile daha iyi eğitim almak, daha iyi iş deneyimleri edinmek ve de sportif aktivitelere katılmak mümkün olacaktır.

Öyle ki bu program sayesinde öğrencilerin yurt dışında eğitim alma istekleri bir hayalden de öteye geçer. Erasmus ile yurt dışında eğitim almak demek, aynı zamanda yeni bir kültürü tanımak, gidilen ülkenin güzelliklerini keşfetmek, kariyer imkanlarından faydalanmak ve yabancı dilinizi geliştirmek demektir.Ülkemizde özellikle de son yıllarda erasmus programına başvuru yapan öğrenci sayısında büyük bir artış söz konusu olmuştur.

Erasmus Nedir? Nasıl Gidilir?

Erasmus değişim programı ile yabancı bir ülkeye giderek eğitim almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle bu programdan yaralanmak isteyen öğrencilerin lisans ya da lisansüstü eğitim alanlarında en az bir yılını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, master ve de doktora öğrencileri için 4 üzerinden en az 2,5 olması şarttır. Değişim programının olanaklarından faydalanmak için TOEFL ve ELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavından en az 70 puan almaları istenmektedir. Ek olarak ise okudukları programa dahil bir bölüm için başvuru yapma şartı aranmaktadır. Erasmus programından eğitim hayatı boyunca sadece 1 defa yararlanılması mümkündür.

Erasmus Programı ile Gidebileceğiniz Ülkeler

Üniversite hayatınızın en güzel, en heyecanlı ve en renkli günlerini geçirmenizi sağlayacak olan Erasmus programı, toplamda 37 ülkeye gidebilme imkanı sunmaktadır. Tercih edilen ülke ya da şehre göre ulaşım ve konaklama masraflarında değişiklik söz konusu olacaktır. Eğer maddi imkanlar yeterli ise İngiltere, Danimarka ve de Finlandiya gibi ülkeleri tercih edebilirsiniz. Ancak yaşam standartları biraz da ekonomik olsun istiyorsanız, Polonya ya da Estonya gibi ülkeleri de tercih edebilirsiniz.

Erasmus programı kapsamında ülkemizdeki öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya olmuştur. Özellikle de İspanya hem ekonomik olarak uygun olmasıyla hem de öğrenciler için çok iyi imkanlar sunuyor olmasıyla öğrenciler arasında popüler hale gelmiştir. Burada Univercity Of Valencia, Madrid ve de Sevilla Üniversiteleri’nde eğitim alabilirsiniz.

Dil Okulları ve Erasmus Bilgileri için tıklayınız.

Detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here