Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeElmalı Gezilecek Yerler

Elmalı Gezilecek Yerler

-

Elmalı Gezilecek Yerler, Türkiye’nin elma üretiminin yaklaşık olarak %10’nunu karşılıyor olması nedeniyle bu isimle oluşturulmuş Antalya ilçesidir. Tarihsel olarak Likya Bölgesi sınırları içerisinde yer alan ilçe doğal güzellikleri ve verimli coğrafyasının dışında sahip olduğu antik kalıntılar ile de bilinmektedir. Antalya’nın en eski yerleşim alanlarından birini de bünyesinde barındıran Elmalı aynı zamanda sahip olduğu modern müzeleri, düzenlenen uluslararası etkinlikleri ve doğal güzellikleri ile de dikkat çeker. Antalya’ya yapılacak genel ziyaretlerde Elmalı’nın benzersiz doğal güzellikleri arasında huzur bulmak, eski evlerde benzersiz bir mimariyi deneyimlemek, modern müzelerde kültürel bir gezinti yapmak ya da kadim mirasların ışığında doğrudan bir yolculuğa çıkmak mümkündür.

Elmalı Nerede?

Elmalı, Antalya şehir merkezine 114 kilometre uzaklıktadır. Antalya’nın Muğla ile olan sınırını kaplayan ilçenin batısında Muğla bulunmaktadır. Toros Dağları uzantısı ile şehir merkezine kadar gelen Beydağları ilçenin merkezinde çukur görünümünde bir alanın oluşmasına sebep olmuştur. Doğal bir yaşam alanının doğanın gücü ile inşa edilmesi aracılığıyla oluşan Elmalı, dağlar ve ovalar ile çevrilidir.

Elmalı’ya Ulaşım

Elmalı’ya ulaşım için şehir dışında bölgeyi ziyaret edeceklerin tercih edebilecekleri iki güzergah bulunur. İlçeye Muğla ya da Antalya il merkezleri üzerinden özel araçlar ile giriş yapmak mümkündür. Antalya il merkezinde yer alan otogardan veya havalimanından ilçeye ulaşmak isteyen ziyaretçilerin tek bir seferle ilçeye ulaşmaları mümkün değildir. Bunun yerine alternatif olarak kullanılabilecek toplu taşıma araçlarının olduğu ve ilçeye ulaşımın kesintisiz olarak sağlandığı da belirtilmelidir.

Elmalı Konaklama

Elmalı konaklama tesisleri bakımından Antalya’nın diğer ilçelerinde bulunan olanakları ziyaretçilerine vadetmez ve dolayısıyla ilçenin sahip olduğu doğal güzelliklerin vadettiği özel ambiyanslardan faydalanmak veya tarihsel bir yolcuğa bizzat yerinde çıkmak için günü birlik ziyaretlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Antalya’nın diğer turizm merkezlerinden ve şehir merkezinden düzenlenen turlar ile ilçeye ulaşmak bu kapsamda olanaklıdır.

Elmalı Gezilecek Yerler             

Elmalı gezilecek yerler sahip oldukları doğal güzellikler ile sıra dışı bir ambiyans vadediyor olmakla birlikte yine tarihsel mekanların ilçe sınırları içerisinde önemli bir yere sahip olması ziyaretçilerin tarihsel bir yolcuğa çıkmasına oldukça uygun bir zemin hazırlar.

Çığlıkara Ormanı

Benzersiz bir doğal güzellik olan Çığlıkara Ormanı doğal dokusu bozulmayan nadir alanlar arasındadır. 16 Bin hektara yakın bir alan üzerine kurulu olan orman, Antalya gezilerinde huzur bulmak isteyenlerin günü birlik olarak benzersiz bir deneyim yaşamasına aracılık etmeye oldukça uygundur. Siz de şehir gürültüsünden ve karmaşasından sıkıldıysanız bu ormanın vermiş olduğu efektif huzur ile benzersiz bir deneyim yaşamanız mümkündür.

Çatçalçeşme Yapıları

Günümüzde 900 yıl kadar önce inşa edildiği düşünülen Çatalçeşme Yapıları yine kültürel mirasları doğrudan yerine gözlemlemek isteyen ziyaretçilere sıra dışı bir ambiyans vadetmektedir. İlçenin merkezinde yer alan tarihi alana son derece basit bir biçimde ulaşmak da olanaklıdır.

Kesik Minare

Selçuklu döneminde Elmalı’ya miras kalan nadide yapılardan olan Kesik Minare, sahip olduğu özel mimari ile dönemin kültürel bakış açısının ve mimarisinin anlaşılabilmesi adına sıra dışı özellikleri ziyaretlerine sunmaktadır. Tek bir minareden oluşan bu ihtişamlı yapı dönem mimarisine uygun olarak son derece sade inşa edilmiştir.

Bey Hamamı

Evliye Çelebi’nin notlarında da rastlanması mümkün olan Bey Hamamı, doğal dokusunu yine günümüze kadar koruyabilmiş nadide yapılar arasındadır. İlçe merkezinde yer alan hamamın Elmalı’da gezilecek yerler kapsamında görülmesi ve incelenmesi olanaklıdır.

Kızılbey Mezarı

Kalker bloklarından oluşan Kızılbey Mezarı, sıra dışı küçük bir oda görümüne sahiptir. Alan üzerinde herhangi bir arkeolojik kalıntı bulunamamış olsa da mezarların mimari ve görünümü oldukça büyüleyicidir.

Tarihi Elmalı Sikkeleri

Elmalı gezilecek yerler kapsamına girmiyor olsa da tarihi Elmalı Sikkeleri yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda tüm dünya çapında üne sahip olmuştur. Yaklaşık olarak 2000 adet civarında bulunan sikkeler, kadim medeniyetler hakkında önemli bilgilerin elde edilmesine aracılık etmiştir.

Elmalı’da Ne Yenir?

Elmalı, gerçekleştirdiği elma üretimi ile bölgenin ve ülkenin en önemli elma üretici merkezidir. Dolayısıyla yöresel lezzetlerin başında elma geliyor olsa da bölgede şenliği yapılan ve ünü ilçe sınırlarını aşmış yöresel lezzetler de bulunur. Bu yöresel lezzetler için özel olarak düzenlenen festivallerde tarhana, gömbe, erişte, höşmerim ve doğal ürünler tanıtılır.

Elmalı konum için tıklayınız.
Elmalı Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol