Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaKültür SanatDiyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

-

Diyarbakır Gezilecek Yerler listesini sizler için özenle hazırladık. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Dİyarbakır, Türkiye’nin en değerli şehirlerinden biridir. Saraylar, kervansaraylar, müzeler, köprüler, hanlar ve camiler ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir diyebiliriz. Anadolu ile Mezopotomya arasındaki köprü olarak kullanılan şehirde görebileceğiniz pek çok tarihi ve kültürel yer bulunuyor. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’ı gezmek için birkaç gününüzü kesinlikle ayırmalısınız.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır gezilecek yerler listenizin ilk durağı Arkeoloji Müzesi olabilir. Diyarbakır’ın ilk müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzede Neolotik Çağ, Eski Tunç, Urartu, Selçuklu, Osmanlı ve Roma dönemlerinden kalma eserler sergileniyor.

Adres: Cevat Paşa, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Diyarbakır Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Dünyanın en geniş kemerli köprüsü Malabadi, Artuklu döneminden kalmıştır. 1147 yılında yaptırılmıştır. Köprü, döneminin ünlü isimlerinin bile dikkatini çekmiş, insanlar köprüye karşı hayranlığını saklayamamışlardır.

Adres: Dicle, 21200 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi iki bölümden oluşuyor. İç Kale ve Dış Kale olan bölümler 9000 yıllık surlar ile çevrelenmiştir. 2015 yılında kale Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Kaleyi mutlaka ziyaret etmeli ve içerisinde bulunan Aslanlı Çeşme, George Kilisesi ve Jandarma Binası’nı görmelisiniz.

Adres: Cevat Paşa, Karaman Sk. No:60, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğup büyüdüğü ev müze haline dönüştürülmüştür. 1733 yılında yapılan ev kültürel yapısını bozmadan günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Müzeye uğramalı ve şaire ait eşyaları mutlaka incelemelisiniz.

Adres: Cami Kebir, Telgrafhane Sk. No:19, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Diyarbakır’ın tarihi surları ile eşsiz Dicle Nehri arasında bulunan yemyeşil bir cennettir. Mezopotamya’nın tahıl ambarı olarak görülüyor. Günümüzde ise halen Hevsel Bahçeleri’nde tarım yapılıyor. Bahçeler aynı zamanda pek çok canlıya da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Cevat Paşa, Çukurlu Sk. No:28, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Diyarbakır Deliler Hanı

Deliler Hanı, Diyarbakır

1527 yılında yapılan Deliler Hanı ya da Kervansaray, mimarisi ile göz dolduran bir yapıya sahiptir. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Kervansaray günümüzde otel olarak kullanılıyor. Diyarbakır’ı ziyaret ederseniz mutlaka burada kalmalısınız.

Adres: Cemal Yılmaz, 21200 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Ulu Cami, Diyarbakır

Anadolu’nun sahip olduğu en eski camilerden olan Ulu Cami, 639 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir. İslam dünyasında önemli bir yere sahiptir. Diyarbakır gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gerekir.

Adres: Cami Kebir, Pirinçler Sk. 10 A, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Diyarbakır Kültür Evi

Suriçi’nde yer alan Diyarbakır Kültür Evi, yöreyi sonuna kadar hissedebileceğiniz bir yer olarak karşınıza çıkıyor. Buranın avlusunda oturup meşhur kahvelerinden içerken, yöre müzikleri ve şiirleriyle eşsiz zaman geçirebilirsiniz.

Adres: Cami Kebir, Telgrafhane Sk. No:19, 21300 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Diyarbakır Sülüklü Han

Sülüklü Han

Eşsiz Süryani şarabını tadabileceğiniz yerlerden biri olan Sülüklü Han 1683 yılında yaptırılmıştır. 2010 yılında ise yeniden restore edilerek hizmete açılmıştır. Han içerisinde bulunan kuyudan sülük çıkartıldığı ise sahip olduğu ilginç özellikler arasında yer alıyor. Çıkarılan sülükler de halen alternatif tıpta kullanılıyor.

Adres: Savaş, Değer Sk., 21200 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Meryem Ana Kilisesi

Diyabakır’ın Sur ilçesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi şehrin en eski yapılarından biridir. Ortodoks Süryanile ibadetleri için halen kiliseyi kullanıyorlar. Şehir turunuzu Meryem Ana Kilisesi geziniz ile tamamlayabilirsiniz.

Adres: Savaş, Değer Sk., 21200 Sur/Diyarbakır
Konum için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol