Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükDistile İçki Nedir?

Distile İçki Nedir?

-

Farklı işlemlerden geçerek alkol oranı çoğaltılan içeceklere distile içki adı verilir. Bu işlem esnasında eğer bir içeceğin alkol miktarı düşürülmek isteniyor ise içerisindeki su buharlaştırılır. İçeceğin içilebilir kıvama gelmesi adına yoğuşturma işlemi uygulanır. İşlem sonucunda içeceğin içerisindeki sıvı miktarı azalırken, alkol miktarı yükselir. Böylelikle yüksek alkol içeren içkiler elde edilir. İçecek işleme girdikten sonra daha fazla alkol oranına sahip olur. Ortalama %10 alkol oranına sahip olan bir içecek, bu işlem sonucunda %97’ye kadar alkol oranına sahip olabilir. Ancak bu oran sağlığı tehdit eder, bu nedenle distile içkiler daha az oranda alkole sahiptir. Rakı, votka, viski gibi içecekler en popüler içkiler arasında yer alır.

Distile İçki’nin Alkol Oranı

Distile içkinin alkol oranı %97’ye kadar arttırılabilirken, bu oran tercih edilmez. İnsan sağlığını tehdit etmemesi adına bu oran %45’in üzerinde yer almamaktadır. Bu içkiler arasında yer alan rakının alkol oranı %45’tir, viskinin %40, votkanın ise %40’tır. Ayrıca likörün alkol oranı %20 olarak yer alırken, tekilanın alkol oranı da %40 olarak yer alır. Piyasada yer alan distile içkilerin birçoğu bu miktarlarda alkol oranlarına sahiptir. Fermante edilmiş içecekler damıtma yöntemi ile daha fazla alkol oranına sahip olabilirler. Damıtma yönteminde kullanılan içecek ise votkadır. Herhangi bir aromaya sahip olmadığı için tercih edilir.

Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol