Home Türkiye Kocaeli Dilovası Gezilecek Yerler

Dilovası Gezilecek Yerler

0
722
Dilovası Gezilecek Yerler

Dilovası Gezilecek Yerler 2008 yılı itibari ile Kocaeli’nin Gebze ilçesinden bağımsızlığını ilan etmiştir. Toplamda 2000 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. İlçe adını karadan denize doğru uzanan dil şeklinden dolayı alır. İlçede yer alan iskelenin en önemli özelliği İzmit Körfezi ile karşı karşıya olmasıdır. Eski zamanlarda Diliskelesi ile Hersek Burnu arasındaki mesafe az olduğu için ulaşım alanı olarak kullanılmıştır. Osmanlı Devleti, Roma İmparatorluğu ve Bizanslılar tarafından önemli bir yol olarak kullanılmıştır. Hersek Burnu ile Dilovası arasındaki trafik yoğun olduğu için Osman Gazi Köprüsü inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti zamanından kalma birçok tarihi eseri olduğu gibi günümüze taşımış bir ilçedir. Bu nedenle tarihi değeri yüksek bir bölgedir.

Dilovası’na Ulaşım

Dilovası’na ulaşım sağlamak isteyen kişiler Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih edebilirler. Havalimanında iniş yapıldıktan sonra araç kiralama işlemi ile ilçeye varılabilir. Ayrıca havalimanından direkt ilçeye giden araçlar ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Marmara Bölgesi’nde yer alan çeşitli bölgelerden de ilçeye direkt giden araçlar bulunmaktadır.

Dilovası Konaklama

Şehirdeki en küçük ilçelerden birisi olmasına rağmen gelişmiş olması ile dikkat çeken bir bölgedir. İlçede gerek iş seyahati gerekse turistik gezi olarak konaklama imkanı veren birçok otel bulunmaktadır. İlçede yer alan oteller ile birlikte kişiler bir tatil için bütün gereksinimlerini sağlayabilirler. Otellerde havuz, her şey dahil gibi imkanlarla kişiler rahat bir tatil yapabilirler.

Dilovası Gezilecek Yerler

İlçe küçük olmasına rağmen Dilovası gezilecek yerler tarihi açıdan zengindir.

Tarihi Köprü

Şehirde yer alan tarihi köprü, yerli halk tarafından Mimar Sinan Köprüsü olarak da isimlendirilmektedir. 1500’lü yıllarda Kanuni Sultan Süleyman tarafından dönemin en yetenekli mimarı Mimar Sinan’a yaptırılmış bir köprüdür. Araçlar tarafından kullanılması yasaktır ancak yürünerek köprü kullanılabilmektedir.

Yahya Kaptan Mezarı

Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman yanında olan bir kaptandır. Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı gibi önemli harplerde görev almıştır. Henüz 29 yaşında iken girdiği bir çatışmada yaşamını yitirmiştir. Savaşa verdiği destek ile birlikte yöredeki halk tarafından adı sıklıkla anılmaktadır.

Dilovası Konum için tıklayınız.
Dilovası Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here