Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeDernekpazarı Gezilecek Yerler

Dernekpazarı Gezilecek Yerler

-

Dernekpazarı Gezilecek Yerler, Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon’a bağlı bir yerleşim alanıdır. Doğusunda Hayrat ilçesi, güneyinde ise Çaykara ilçesi yer alır. Kuzey bölgesinde Of ilçesi ile batı bölgesinde Köprübaşı ilçesi bulunur. 1945 tarihine kadar Of’a bağlı bir bucak olarak yer almıştır. Ancak 1948 yılında Çaykara’nın ilçe olması ise birlikte köy olmuştur. 1949 senesinde tekrar bucak, uzak olmayan bir zamanda ise ilçe olmuştur. İlçenin geçmişine ait kesin bir bilgi yer almaz. Ancak Kondu adının varlıklı bir Rum adından geldiğine inanılır. 1461 yılına kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon’un alınması ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yer almaya başlamıştır.

Dernekpazarı’na Ulaşım

Dernekpazarı’na ulaşım turistler için oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Şehrin en çok turist kabul eden ilçelerinden birisidir. Bu nedenle ilçeye gitmek için birçok farklı alternatif bulunur. Özellikle saat başı merkezden kalkan araçlar ile ilçeye varmak yaygındır. Kişiler kolay bir şekilde seyahat edebilir ve istedikleri yolu kullanabilirler.

Dernekpazarı Konaklama

Trabzon her sene binlerce farklı turisti ağırlayan bir şehir olarak yer alır. Kişiler ilçeye yakın lüks otellerde konaklayabilecekleri gibi apart otelleri de tercih edebilirler. Özellikle Karadeniz Bölgesi kültürünü yansıtan oteller daha fazla ilgi görmektedir. Senenin her anında binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Bu nedenle ilçeye gidilmeden önce rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Dernekpazarı Gezilecek Yerler

Dernekpazarı gezilecek yerler turistler tarafından her an oldukça fazla ilgi çeker.

Kondu Mahallesi

Dernekpazarı merkezine 20 dakika mesafede yer alır. Tarihi dokusu ile kişilere eski zamanları anımsatan bir yerleşim alanıdır. Mahallede yer alan tarihi yapılar ile birlikte kişiler zamanda yolculuk yaptıklarını hissedebilirler. Yerleşim alanında bulunan binalar genel olarak ahşap ve taştan yapılmıştır.

Medrese

Taşçılar Mahallesi’nde yer alan medrese eski zamanlardan kalma bir eserdir. İki katlı olan bu binanın önüne şadırvan yer alır. Tavanında ahşap malzeme kullanılmıştır.

Taşçılar Köyü Merkez Camii

Köye ait olan camiinin tarihi tam olarak bilinmez. Ancak yapısına bakıldığı zaman 17 ile 18. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilir.

Dernekpazarı Konum için tıklayınız.
Dernekpazarı Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol