Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinDerik Gezilecek Yerler

Derik Gezilecek Yerler

-

Derik Gezilecek Yerler, Mardin şehir merkezine 72 kilometre uzaklıktadır. Eski zamanlardaki Kayıhan aşiretinin ilçede yaşayan ilk insanlar olduğuna inanılır. Turan Türklerinin ardından Acem, Türk ve Bizanslılar da ilçede yaşamıştır. Bir dönem Ermeni ve Hıristiyanların yoğunlukla yaşadığı bir bölge olmuştur. İlk kez 1874 yılında belediye olmuştur ve Diyarbakır’a bağlı olarak devam etmiştir. 1926 yılında ise resmi olarak Mardin iline bağlı olmuştur. Kelime anlamı Farsça Dikenlik’tir ve Dirrik olarak telaffuz edilen ilçe zaman içerisinde bu adı almıştır. Derik kelimesinin Kiliseler Diyarı anlamına geldiği de rivayetler arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda 6 kilisesi bulunan ilçede günümüzde 1 kilise bulunmaktadır.

Derik’e Ulaşım

Derik’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler havayolunu tercih edebilirler. Mardin Havalimanı ile ilçe arasındaki mesafe 1 buçuk saattir. Havalimanından kalkan servis araçları ile ilçeye ulaşım sağlamak mümkündür. Havalimanından araç kiralayarak ilçeye ulaşım da sağlanabilmektedir. Çevre illerden ilçeye direkt kalkan otobüslerle de gidiş sağlanabilir. Mardin merkezden sıklıkla kalkan araçlar ile birlikte Derik’e ulaşım yapılabilir. İlçe ile şehir merkezi yolculuğu 1 buçuk saat sürmektedir.

Derik Konaklama

İlçede genel olarak apart oteller ve günlük daireler bulunmaktadır. Lüks bir konaklama için ilçeye yakın başka konumlar tercih edilebilmektedir. Sezon zamanı ilçedeki tarihi görmeye gelen turistlerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle oteller ile önceden iletişim kurulması ve rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Derik Gezilecek Yerler

Derik gezilecek yerler bölgede yaşamış olan eski medeniyetlerden oldukça fazla iz taşımaktadır.

Derinsu Mağarası

Doğal oluşumlardan meydana gelen mağaranın içerisinde bulunan su oldukça derindir. Suyun çok derin olması sebebi ile ilgi çekicidir. Mağaranın sahip olduğu suyun derinliği tam olarak bilinmez.

Kenco’nun Şatosu

Eski zamanlardan kalma şato 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Zaman içerisinde yıpranmış olsa bile 1905 yılında onarım görmüştür. Çevresinin genişliği 300 metredir ve 90 santim kalınlığında duvarı bulunmaktadır.

Telbısım Harabeleri

İlçeye bağlı Tepebağ Köyü’nde yer alan harabelerin Bizans Dönemi’nden kaldığı tahmin edilmektedir. Harabenin mimarisine bakıldığı zaman Bizans mimarisini yansıtmaktadır. Günümüzde harabelerin kalıntıları turistlerin ziyaretine açıktır.

Derik Konum için tıklayınız.
Derik Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol