Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeDemre Gezilecek Yerler

Demre Gezilecek Yerler

-

Antalya’nın turistik ilçelerinden bir tanesi olan Demre Gezilecek Yerler, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Likya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Demre, sahip olduğu tarihi güzellik ile ön plan çıkmakta olup bu nedenle pek çok tarihi yapıya sahiptir.

Teke Yarımada’sının güneyinde yer alan Demre, pek çok insanın ilgisini çekmekte olup bu nedenle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 365 km2lik bir alana sahip olan bir ilçedir. Peki Demre nerede ve Demre’ye nasıl ulaşılır?

Demre Nerede?

Demre nerede sorusu, Demre’ye gitmek isteyen birçok insan tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Antalya’da bulunan Demre, turistik özelliğe sahip ilçelerden bir tanesidir. Demre’nin doğusunda Finike ilçesi, batısında Kaş ilçesi, güneyinde Akdeniz bulunmaktadır. 365 km2lik bir yüzölçümüne sahip olan ilçe, sahip olduğu güzellikler ile dikkat çekmekte olup bu nedenle birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Peki ilçeye ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Demre’ye Ulaşım

Demre’ye ulaşım konusunda farklı seçenekler bulunmakta olup bu seçeneklerden en fazla tercih edileni özel araçtır. Özel araçlar ile belirlenmiş olan güzergahlar üzerinden ilçeye konforlu bir yolculuk yapılması olanaklıdır.

Hava yolu ile Antalya Havalimanı’na ulaşılabildiği gibi uçak, birçok insan tarafından kullanılan ulaşım araçlarından bir tanesidir. Havalimanına ulaşım sağlanması sonrasında Antalya Otogarı’na havalimanı ulaşım aracı ya da otobüslerle gidilebilmekte olup buradan da ilçeye minibüsler ile sorunsuz bir şekilde ulaşmak olanaklıdır.

Demre Konaklama

Demre konaklama noktasında farklı seçenekler bulunmakta olup bu seçenekler; otel, pansiyon, yarı pansiyon ve bungalov evler olarak bilinmektedir. Bu seçeneklerden herhangi birinin seçilmesi sonrasında konforlu ve güvenilir bir şekilde konaklama yapılabilmekte olup bu sayede Demre’de keyifli zaman geçirilebilmektedir.

Antalya Demre Gezilecek Yerler

Demre Gezilecek Yerler

Demre gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmakta olup onların huzurlu saatler geçirmesini olanaklı hale getirmektedir. Demre’ye bir gezi düzenleyecekseniz eğer ön plana çıkan yerleri görmeniz gerekmektedir. Demre gezilecek yerler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Nicholas (Noel Baba) Kilisesi

Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, Demre’yi ziyaret eden pek çok insan tarafından görülen alanlardan bir tanesidir. İlçenin tarihini ışık tutan yapılardan bir tanesi olan kilise, Demre merkezde bulunmakta olup kilisenin yapımına Bizans Dönemi’nde başlanmıştır. Dünyada Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu yapı, birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, Demre gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan bir tanesidir ve pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Hem Likya hem de Roma Dönemlerinde oldukça önemli bir yere sahip olan yapı, ilçenin tarihine ışık tutma konusunda oldukça başarılıdır.

Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi

Andriake Antik Kenti, ilçenin tarihi bakımından oldukça önemli antik kentlerinden bir tanesidir. Demre’ye 6 km uzaklıkta bulunan antik kente ait kalıntıların büyük bir kısmı Likya Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir. Bu nedenle müze de birçok insan tarafından ilgi görmekte ve ziyaret edilmektedir.

Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi

Çayağzı Plajı, Demre gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan bir tanesidir ve her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Çayağzı Plajı, caretta carettalar bakımından oldukça zengin plajlardan bir tanesidir. Dev kaplumbağaları görmek isteyen birçok insanın ziyarette bulunduğu Çayağzı Plajı, Demre’de görülmesi gereken yerler dahilinde yer almaktadır.

Andriake Kuş Cenneti

Demre’ye giden kişilerin görmeden Demre’den dönmemesi gereken alanlardan bir diğeri de Andriake Kuş Cenneti olarak adlandırılan alandır. Çayağzı Limanı Yolu ve Likya Medeniyetleri Müzesi arasında kalan Andriake Kuş Cenneti, sulak alanda 149 farklı türde kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Demre’de Ne Yenir?

Demre’de konaklamak isteyen insanların büyük bir kısmı Demre’de ne yenir sorusu kapsamında araştırma yapmaktadır. Öğle ve akşam yemeklerinin keyifli bir şekilde geçmesini isteyen insanlar için pek çok yemek seçeneği sunulduğunu ifade etmek gerekmektedir. Demre’de yenilecek yiyecekleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Mavi yengeç
  • Istakoz
  • El yapımı dondurma
  • Türk mutfağı yemekleri
  • Yunan mutfağı yemekleri

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yiyeceklerin tamamı, Demre’de konaklamak isteyen kişilere sunulan yemek seçenekleri olarak bilinmektedir. Demre, sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliği ile ön plana çıkmakta olup her yıl binlerce kişinin ziyareti ile şenlenmektedir.

Demre konum için tıklayınız.
Demre Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol