Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükDegüstasyon Nedir?

Degüstasyon Nedir?

-

Degüstasyon Nedir? Şarabın duyu organları ile tadımı degüstasyon olarak adlandırılır. Degüstasyon kişilerin duyu organları ile birlikte şarabın kalitesini değerlendirmesine verilen isimdir. Bu işlemi doğru bir şekilde yapabilen kişilere ise degüstatör adı verilir. Degüstasyon işlemi genel olarak şarap için yapılır, ancak farklı içecek ve yiyecek maddeleri için de yapıldığı bilinmektedir. Sigara, rakı, baharatlar ve çay gibi akla gelebilecek bütün yiyeceklerde degüstasyon yapılır. Hangi üründe yapıldığına bağlı olarak farklı yöntemler izleniyor. Eğer zeytinyağı için bu işlem yapılıyor ise dilin üzerindeki damaktan kaydırılarak tadım yapılıyor, şarapta ise tam tersi olarak yutulmaması gerekiyor. Degüstatörler tadacakları ürünün üretiminin her aşamasında bulunuyorlar, eğer bu kişiler onay vermezse ürün piyasaya sürülemiyor.

Degüstasyon Nedir? Degüstasyon Aşamaları

Degüstasyon aşamaları üç farklı olarak yapılır. Bu aşamaların ilki görsel olarak incelemedir. Şarap için ele alınacak olur ise gözle görülür bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Şarabın görünümünde herhangi bir sorun yok ve canlı bir görünüm var ise ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama ise koklamadır. Öncelikle bardak sallanmadan önce koklanır ve bardak dairesel olarak çevrilir. Sonrasında yeniden koklama işlemi yapılır. Bu aşama sonucunda şaraptan gelen kokunun kalitesi incelenir. Son aşamada ise şarap tadımı yapılır. Tadı esnasında küçük bir yudum alınır ve ağızda dolaştırılır. Ardından tükürülerek genizde bırakılan tat değerlendirilir. Ağızda kalan tat iyi ise şarap onay alır.

Degüstasyon Nedir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol