Home Türkiye Afyonkarahisar Dazkırı Gezilecek Yerler

Dazkırı Gezilecek Yerler

0
508
Afyonkarahisar Dazkırı

Afyon-İzmir karayolu üzerinde yer alan bir ilçeden bahsediyoruz. Dazkırı Gezilecek Yerler, Afyonkarahisar’ın ilçelerinden biridir. Denizli iline daha yakın olduğunu söylemek mümkün.  Şehrin diğer ilçelerine göre yerleşik hayata burada daha geç geçilmiştir. 1958 yılında ilçe olmuş ve farklı etnik kökenlerden halka ev sahipliği yapıyor.

Dazkırı Gezilecek Yerler

Halk geçimini çiftçilik ile sağlıyor. Şeker pancarı, buğday, ayva, kavak, ceviz, fasulye ve özellikle de haşhaş bu bölgede yetişen bitkilerdir. Haşhaş oldukça çok üretilir ve tüm dünyaya ihracatı yapılır. Bunun yanında yine halka gelir sağlayan ve ilçeye de katkısı olan çorap fabrikası var. Burada üretilen çoraplar tüm dünyaya servis ediliyor.

Kızılören Köyü

Dazkırı’ya bağlı olan tarihi öneme sahip köylerden biridir. Bu bölgede kaya mezarları ve Tümülüsler bulunuyor. Tesadüfen ya da bilinçli bir araştırma sonucunda köyde altın sikkeler, çanaklar ve çömlekler çıkarılmıştır. Afyon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: 03952 Kızılören/Dazkırı/Afyonkarahisar
Konum için tıklayınız.

Haşhaş Festivali

Afyonkarahisar’ın neyi meşhurdur diye sorarsak bu sorunun cevabı kesinlikle haşhaş olur. Her yıl temmuz ayında da 3 gün süren bir festival yapılır. Bu festivalde haşhaş, halı ve kilim satılır. Çevre illerden, ilçelerden ziyaretçiler bu festivale akın ediyor. Siz de haşhaş festivaline katılabilirsiniz ve yemeklerinizde kullanabileceğiniz nefis lezzetli haşhaşlardan satın alabilirsiniz.

Sarıkavak Köyü

Dazkırı’ya 9 kilometre uzaklıkta bulunan Sarıkavak Köyü’nü yeni rotanız olarak belirleyebilirsiniz. Bölgede Romalılardan kalan kaya mezarlar, mağaralar ve çeşitli oymalar bulunuyor. Afyon gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve kendi gözlerinizle bu bölgeleri inceleyebilirsiniz.

Adres: 03952 Sarıkavak/Dazkırı/Afyonkarahisar
Konum için tıklayınız.

Dazkırı Gezilecek Yerler listemizi sonuna kadar incelediğiniz için teşekkürler.

Afyonkarahisar Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here