Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinDargeçit Gezilecek Yerler

Dargeçit Gezilecek Yerler

-

Dargeçit Gezilecek Yerler Mardin’e bağlı bir ilçedir ve bölgedeki diğer ilçeler gibi çok eski tarihi bulunmaktadır. Eski zamanlarda Kerburan, Kher-Boran, Kfar-Boran ve Kerboran gibi isimlerle anılmıştır. İlçenin ilk kez Hıristiyanlık dini ile tanışması milattan sonra 4 yılıdır. Samanilerin yönetiminde bulunan ilçede farklı din anlayışı gelmiştir. Dargeçit ilçesinde bilinen ilk yaşam Mardokeliler ailesidir. Bu ailenin Süryani olduğuna inanılır ancak ne zaman ilçeye geldikleri bilinmemektedir. Dargeçit her geçen gün daha fazla kişinin geldiği bir yer olmuş ve 20. Yüzyılda beş yüz aileye ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 1985 yılında belediye olmuş, 1987 yılında ise resmi olarak ilçe adını almıştır. 542 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir ve 28 bin 555 nüfusu vardır.

Dargeçit’e Ulaşım

Dargeçit’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler genel olarak karayolunu tercih ederler. İlçe, şehir merkezine 110 kilometre uzaklığa sahiptir. Mardin’den ilçeye kalkan araç seferleri ile kişiler ilçeye ulaşabilirler. Özel araçla ilçeden şehir merkezine ulaşım sağlamak isteyen kişiler için yolculuk 1 buçuk saat sürer. Siirt merkeze 80 kilometre, Batman’a ise 95 kilometre uzaklıktadır. Mardin Havalimanı’ndan ilçeye ulaşım ise 2 saat sürecektir.

Dargeçit Konaklama

İlçeye ziyarete giden kişiler genellikle günübirlik seyahatleri tercih ederler. Bu nedenle ilçede lüks otellere rastlamak mümkün değildir. Ancak apart otel, günlük daire gibi kalma seçenekleri ilçede mevcuttur. Konaklama yerleri ile önceden iletişim kurarak rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Dargeçit Gezilecek Yerler

Dargeçit gezilecek yerler alternatifleri ağırlıklı olarak tarihi yapılardır.

Tarihi Süryani Çarşısı

1600’lü yıllarda yapılan bu çarşı hala hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak eski zamanlardaki yoğun ilgiyi görememektedir ve bakımsız kalmıştır. Bu nedenle eskisi kadar çok işletmesi bulunmamaktadır.

Dargeçit Köprüsü

Saray Mahallesi’nde yer alan köprü, yuvarlak kemerlidir ve malzemesi taştandır. 1700 ile 1800’lü yıllar arasında yapıldığı düşünülmektedir. Zaman içerisinde birçok kez tamir görmüştür ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Mor Kuryakos Kilisesi

Süryanilere ait bir kilisedir. Eski zamanlarda Hıristiyanların ibadet için tercih ettiği bu kilise, 1979 yılında Hıristiyanların ilçeden gidişi ile bakımsız kalmıştır. Son zamanlarda onarım görmüştür ve hala kullanıma açıktır.

Dargeçit Konum için tıklayınız.
Dargeçit Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol