Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaKültür SanatDamlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

-

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alıyor. Antalya’nın ship olduğu doğal ve tarihi güzelliklerinden yalnızca bir tanesidir. Turistik açıdan da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca astım hastalığına da iyi geldiği için oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor.

1948 yılında keşfedilmiştir. Nasıl keşfedildiğini ise tamamen tesadüf olduğunu söyleyebiliriz. Vapur iskelesinin inşaatında dinamitlerin patlamasıyla ortaya çıkmıştır. Türkiye’de bir ik olarak mağara turizmini başlatmıştır.

Damlataş Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Alanya’nın merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mağaraya ulaşmak için öncelikle Antalya’ya gelmeniz gerekiyor. Daha sonra Alanya ilçesine gelerek, buradan direkt olarak mağaraya giden otobüse binebilirsiniz. Tercihe göre taksiyle de gidebilirsiniz.

Adres: Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya
Konum için tıklayınız.

Antalya Alanya Damlataş Mağarası

Nasıl Oluştu?

Tarihinin çok eskiye dayandığını billiyoruz. Yapılan araştırmalar sonucunda tarihinin 15.000 yıl öncesine dayandığı keşfedildi. Günümüzde yaklaşık 15.000 yıl önce yağmurun yağmasıyla mağaranın içerisine su damlıyor. Su damlayan yerlerden de zamanla sarkıtlar sarkmaya başlıyor. Günümüzün Damlataş Mağarası’da bu şekilde oluşmuş.

Özelliği Nedir?

Özelliği turizme açılan ilk mağara olmasıdır. Bundan sonra ise astım hastalıklarına iyi gelmesidir. Hatta doktor tavsiyesi ile burada 1 ay boyunca tedaviler uygulanır. Mağaranın bir diğer ilginç özelliği ise yaz ve kış sıcaklığının değişmemesidir. Mağaranın oksijen oranı bir hayli yüksektir ve bu yüzden astım hastalarını iyileştirme özelliğine sahiptir.

Damlataş Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağarayı 10.00-19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş yapabilmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ziyaret saatleri içerisinde ücretinizi ödeyerek mağaraya giriş yapabilirsiniz.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti

Damlataş Mağarası oldukça turitstik bir bölgede yer alıyor. Bu yüzden de ziyaret edilme sayısı oldukça yüksektir. Giriş ücretleri ise değişiklik gösterebiliyor. Öğrenciler 3 TL, astım hastaları 1 TL ve ziyaretçiler 6.5 TL ödemek zorundadırlar. Grup olarak gelirseniz indirim de yakalayabilirsiniz. Zaten mağaranın da çok pahalı bir giriş ücreti yok. Her keseden insana hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol