Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHobilerDalışDalış Eğitimleri

Dalış Eğitimleri

-

Dalış Eğitimleri ile bambaşka bir dünyaya adım atmak için suların altındaki o gizemli görüntüleri keşfetmeye ne dersiniz? Yanıtınız evet ise o halde sizlere dalış eğitimlerine katılım sağlamanızı öneriyoruz. Bilindiği gibi günümüzde bir çok kurum, birbirinden farklı şehirlerde suların altındaki güzellikleri keşfetmek amacıyla profesyonel anlamda dalış eğitimleri düzenlemektedirler. Ancak bu kurslara katılmanın bazı ön koşulları vardır. Çünkü dalış eğitimi bir takım sorumlulukları ve de riskleri beraberinde getirmektedir. Peki dalış eğitimini nerede ve nasıl alabilirsiniz? Bu tür eğitimlere katılmak için hangi şartları taşımanız garekiyor? Merak edenler için işte detaylar…

Dalış Eğitimleri

  • Yaş Faktörü

Dalış eğitimlerine katılmanın ilk ve en önemli koşulu adayların 14 yaşını tamamlamış olmalarıdır. Bu yaş sınırı eğitim veren kurumlar tarafından değil, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından belirlenmiştir. Kurslara katılım sağlamak için 14 yaşını tam doldurmuş olan ve de 15 yaşından gün almak gerekmektedir. Üst yaş sınırı yoktur. Ayrıca kişilerin dalış eğitimleri için sağlık açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadıkları belgelenmelidir. 14 yaşını doldurmuş, sağlıklı ve de kondisyonu sağlam kişiler dalış eğitimlerine katılabileceklerdir.

  • Temel Yüzme Becerilerine Sahip Olmak

Dalış eğitimi almak isteyen kişilerin yüzeyde ve de su altına kalabilme becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun içinde temel seviyede yüzme bilgisine sahip olmak şarttır. Bu nedenle dalış eğitimlerine katılmak için başvuur yaptığınızda, ilk aşamada ayağınızın yere basmadığını havuzda test edilirsiniz. Yani yardım almadan olduğunuz yerde kalabildiğinizi ve hareket ederek batmadığınızı kanıtlamak zorundasınız. İkinci aşamada ise maske, palet ve şnorkel ile 200 metre boyunca durmadan yüzebildiğinizi kanıtlamalısınız.

  • Sağlık Açısından Riskli Durumda Olmamak

Bazı rahatsızlıklar, dalış esnasında kişiler açısından çok büyük riskler oluşturabilmektedir. Bu nedenle çok ciddi rahatsızlığı olanlar ya da sürekli ilaç kullanan kişiler hekimlerine danışıp, onay almadan dalış eğitimlerine katılım sağlayamamaktadırlar. Eğer sağlık açısından herhangi bir sorun taşımıyorsanız, sağlık için gereken şartları taşıdığınıza dair de form doldurarak imzalamanız istenir.

Dalış Eğitimleri

Dalış Kurslarının Aşamaları

Yukarıda belirlenmiş olan tüm şartları tamamladıktan sonra eğitime başlamanız mümkündür. Ancak katılacağınız bu etkinliğin profesyonellik gerektiren bazı aşamaları olduğunu da unutmamalısınız. Profesyonel anlamda verilen iyi bir dalış eğitiminde genellikle şu aşamalardan geçilmesi gerekir;

Teorik Eğitim

Teorik eğitim dalış kurslarını ilk aşamasını oluşturmaktadır. Kursa katılım sağlayan kişiler teorik eğitim süreci boyunca sadece sözlü anlatım dersleri almaktadırlar. Bu aşamada kursiyelerler, eğitim veren kurumlar tarafından hazırlanmış olan dershanelerde eğitim görürler. Katılım zorunlu değildir. Bu aşamayı kolayca geçmek için evde de çalışabilirsiniz. Bunun için size verilen kitaplara çok iyi bir şekilde çalışmalı ve final sınavından %75’in üzerinde not almalısınız. Not ortalamasını geçemeyen kişiler kursun ikinci aşamasına katılım sağlayamazlar.

Sığ Su Eğitimi

Dalış eğitiminin ikinci aşamasını sığ su eğitimi kapsar. Yapılacak olan pratikler havuz ve de denizin havuza benzeyen bölümlerinde gerçekleştirilmektedir. Fakat genel olarak havuz tercih edilir. Derslerin ne zaman ve nerede yapılacağı konusunda önceden eğitmenlerden bilgi alınmalıdır. Bu aşamanın geçilebilmesi için derslere düzenli olarak katılım sağlamalı ve dalışın pratik noktalarını en iyi şekilde öğrenerek sınavdan geçmelisiniz.

Deniz Eğitimleri

Dalış eğitiminin en son aşamasını deniz eğitimi oluşturur. Sertifika sahibi olmak isteyen kursiyerler eğitimin bu kısmına mutlaka katılım sağlamak zorundadır. Eğitimi tamamlamak için yılda 20 defa düzenlenen ve de bazı özel günlerde yapılan deniz dalış tu organizasyonlarından birine katılmak gerekir. Bu süreçte başarılı olmak için günde en az 2 defa pratik yapmak gerekir. Denizde pratik yapmak dalış eğitimini başarıyla tamamlamanıza olumlu katkı sağlar.

Dalış ile alakalı diğer yazılara erişmek için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol