Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeÇubuk Gezilecek Yerler

Çubuk Gezilecek Yerler

-

Ankara Çubuk Gezilecek Yerler ilçesi denilince akla ilk gelen şey aslında turşudur. Bu ilçe turşusuyla oldukça ünlüdür. Bunun yanı sıra ise tarihi yerleri ile de adından sık sık söz ettirir. Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Eski dönemlerden bu zamana kadar yerleşim merkezi olarak kullanılmaktadır. Gezi noktaları ile de oldukça cazip bir destinasyon olduğunu söyleyebiliriz. Turşusuyla, tarihi barajlarıyla bambaşka bir yer olan Çubuk’ta nereleri gezebiliriz gelin hep beraber bakalım.

Çubuk Gezilecek Yerler

Ankara Çubuk Tarihi Hakkında Bilgiler

Çubuk, eski zamanlardan bu yana yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Karadeniz’e geçiş bölgesinde yer alan ilçe, Frigler, Hititler, Hattiler, Romalılar, Selçuklular, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi büyük medeniyetler tarafından yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde yaşayan bu insanlar ise günümüze pek çok yadigâr bırakmıştır. Türklerin ise bölgede hakimiyet kurmaları Ankara’nın fethinden sonra başlamıştır. 1354 yılında ise Osmanlı tarafından fethedilmiştir. Ankara Çubuk, 1902 yılında kaza olarak resmiyete kazandırılmıştır. 1990 yılında da ilçe statüsünü almıştır.

Ankara Çubuk Gezilecek Yerler

Hacılar Köyü Şelalesi

Ankara Çubuk ilçesinin gezilecek yer bölgesinden birisi de bu şelaledir. Avcıova köyünde bulunur. Bölgenin en çok ziyaret edilen ve sevilen şelalelerinden biridir. 5 metre yukarıdan akan şelalenin oluşturduğu görsel şölene siz de tanıklık edebilirsiniz. Çubuk’a yolunuz düşerse mutlaka buraya uğramalısınız.

Ankara Çubuk Gezilecek Yerler

Karagöl

Çubuk ilçesi doğal güzellikleriyle ünlüdür. Buna bir örnek de Karagöl’dür. Şehir merkezine 68 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Göl kenarında bulunan yeşillikler de piknik yapma fırsatı da yapabilirsiniz. Temiz havada, ağaçların göle yansıyan muhteşem görüntüsüyle keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Çubuk Barajı

Ankara Çubuk ilçesinin en ünlü bölgelerinden biri de Çubuk Barajı’dır. 1964 yılında yapımı tamamlanan Çubuk Barajı, yöre halkı tarafından piknik amacıyla da kullanılmaktadır. Şehir belediyesi tarafından son derece güvenlikli olan bölgede dilediğiniz gibi bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Uluslararası Ankara Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

Ankara Çubuk denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birinin de Çubuk turşusu olduğunu söylemiştik. Bu yüzden belediye tarafından her yıl turşu festivali düzenlenir. Yurt içinden ve yurt dışından binlerce misafiri ağırlar. Eylül ayında gerçekleşen festivale mutlaka katılmalı ve yöreye özgü ürünlerden satın alabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.
Çubuk Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol