Home Rehber Türkiye Çifteler Gezilecek Yerler

Çifteler Gezilecek Yerler

0
1798
Eskişehir Çifteler Gezilecek Yerler

Çifteler Gezilecek Yerler, Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesi olmakta ve birçok insan tarafından ilgi çekmektedir. 820 km2lik bir alan üzerinde bulunan ilçe, pek çok eğitim kurumunu bünyesinde barındırmaktadır. İlçenin okuma-yazma oranı %98’dir.

Çifteler ilçe halkının büyük bir kısmı tarım ya da hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bu nedenle ilçenin ekonomisinin tarım ve hayvancılıktan kaynaklandığını ifade etmek olanaklıdır. Çifteler, sahip olduğu doğal güzellikler ile ön plana çıkan ilçelerden bir tanesidir ve bu nedenle her yıl hem Eskişehir içerisinde hem de yakın illerden ilçeye birçok insan gelmektedir. Peki Çifteler nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleştirilmektedir?

Çifteler Nerede?

Çifteler nerede sorusu, birçok insan tarafından merak edilen hususların başında yer almaktadır.  Çifteler, Eskişehir’in doğal güzelliklerle dolu ilçelerinden bir tanesidir. Eskişehir’e 67 km uzaklıkta bulunan Çifteler, okuma-yazma oranının en yüksek olduğu ilçelerin başında yer almaktadır.

Denizden 865 m yükseklikte bulunan Çifteler, birçok insan tarafından ziyaret edilen alanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Peki ilçeye ulaşım en kolay nasıl gerçekleştirilmektedir?

Çifteler’e Ulaşım

Bilindiği üzere Eskişehir ile Çifteler arasındaki mesafe 67 km’dir. Eskişehir’den ilçeye gitmek isteyen kişiler, Eskişehir-Çifteler otobüsleri ile sorunsuz bir şekilde ilçeye gidebilmektedir. Öte yandan özel araçlar ile de konforlu bir şekilde ilçeye ulaşım gerçekleştirilebildiğini ifade etmek olanaklıdır.

Çifteler Konaklama

Çifteler’e gitmek isteyen pek çok insan, burada konaklamak istediği için konaklama seçeneklerinin neler olduğunu merak etmekte olup konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Çifteler konaklama kapsamında öğretmenevleri, konukevleri, oteller vb. pek çok seçeneğin bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bu bağlamda birçok insan, konforlu bir şekilde ilçede konaklama şansı elde etmektedir.

Çifteler Gezilecek Yerler

Çifteler, sahip olduğu tarihi zenginlik ile ön plana çıktığı için Çifteler gezilecek yerler kapsamında farklı alanların bulunduğunu ve bu alanların gezilebileceğini ifade etmek gerekmektedir. İşte Çifteler’de gezilebilecek yerler:

Çifteler Hamamı

Çifteler Hamamı, ilçe sınırları içerisinde yer alan yapılardan bir tanesidir. Kırkızbaşı köyünün yanında bulunan hamam, Sakarya ırmağının kıyısında yer almaktadır. Hamamda kükürt bulunan termal su yer almakta olup bu suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Sakaryabaşı

Sakaryabaşı, Çifteler gezilecek yerler kapsamında bulunan bir diğer alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakarya nehrinin doğduğu yer olarak bilinene Sakaryabaşı, ilçe merkezine 2 km mesafede yer almaktadır. Kaynakta oluşan göl, içerisindeki balıklar ve bitkileri ile görenleri mest etmektedir. Bu nedenle Sakaryabaşı’nın görülmesi gereken alanlardan bir tanesi olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Hamamkaya

Hamamkaya, Çifteler’e giden kişilerin görmesi gereken alanların bir diğeri olarak bilinmektedir. Alanda Friglerden kalma yüzey kalıntılarının bulunduğu ifade edilmektedir. Hamamkaya olarak bilinen bu alanda açık ve kapalı havuz ile bir hamamın kalıntıları göze çarpmaktadır.

Çifteler, sahip olduğu tarihsel zenginlik bakımından dikkat çeken ilçelerden bir tanesidir ve kültür türü yapmak isteyen kişilere, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile hitap etmektedir.

Çifteler Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Çifteler Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here