Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeÇayırova Gezilecek Yerler

Çayırova Gezilecek Yerler

-

2008 yılına kadar Gebze ilçesine ait bir belde olarak anılan Çayırova Gezilecek Yerler, 2008 yılı itibari ile ilçe olarak kabul edilmiştir. Eski adı Güzeltepe’dir ve hala bu isimle de anılabilmektedir. 2 Kasım 1991 yılında Belediye olarak kabul edilmiştir. İlçe hem Kocaeli hem de İstanbul’a oldukça yakındır. İlçenin yüz ölçümü 29 kilometrekaredir ve 140 metre rakım vardır. Toplamda 129 bin nüfusa sahip olması nedeni ile şehre göre küçük bir ilçe olarak adlandırılabilir.

Çayırova’ya Ulaşım

Çayırova hem İstanbul hem de Kocaeli’ne yakın bir ilçedir. Bu nedenle kişiler Kocaeli merkezden ya da İstanbul merkezden otobüs kullanarak ilçeye seyahat edebilirler. Aynı zamanda şehir merkezlerinden kalkan minibüsler de Çayırova’ya ulaşım sağlanırken kullanılmaktadır. Kişiler uzak bir şehirden seyahat edecekler ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanabilir ve havalimanında önceden ayırttıkları aracı kiralayarak ilçeye varabilirler. Havalimanından ilçeye kalkan araçlarla ulaşım sağlamak da mümkündür.

Bunların yanı sıra kişiler denizyolu ile de ilçeye ulaşabilirler. Denizyolu için kişilerin aktarma yapması gereklidir. Merkezden yapılan aktarma sonucunda Çayırova’ya seyahat edilebilir.

Çayırova Konaklama

Çayırova küçük bir ilçe olduğu için lüks otel bulmak oldukça zordur. Şehir dışından seyahat eden kişiler genellikle apart otelleri tercih edebilirler. İlçede yer alan apart otellerin sayısı oldukça fazladır. Ancak sezonda ilçedeki nüfus yoğunluğu artış gösterir. Bu nedenle öncesinde rezervasyon yaptırmak daha iyi bir seyahat deneyimi sağlayacaktır.

Çayırova Gezilecek Yerler

Çayırova gezilecek yerler seyahat eden kişiler tarafından birkaç gün içerisinde tamamlanabilir. İlçe küçük olmasına rağmen tarihi açıdan çok zengindir.

Akse Köyü Camisi

İlçenin eski adı olan Güzeltepe Köyü’nde yer alan camidir. 1910 senesinde inşa edilmiştir ve 2011 yılında korumaya alınmıştır.

Hünkar Çayırı

Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında sefere giderken burada dinlenmiştir. Doktoru tarafından zehirlenerek öldürülen padişah için çayıra 1659 yılında bir çeşme inşa ettirilir. Eski zamanlardan bu yana Fatih Sultan Mehmet’in anılması için çeşitli etkinliklerin yapıldığı alandır. Bölgede yaşayan halk burayı piknik yapmak için de kullanmaktadır. Ayrıca burada yapılan güreşler de her yıl İstanbul’un fethini kutlama amacını taşır.

Çayırova Konum için tıklayınız.
Çayırova Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol