Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaTürkiyeÇanakkaleÇanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

-

Anlı ve şanlı Çanakkale’nin bizler için önemi büyüktür. Çanakkale’ye gittiğinizde özellikle tarihimizi iyi anlamak için Çanakkale Gezilecek Yerler‘i mutlaka okumalısınız. Kurtuluş Savaşı döneminde mucizelerin gerçekleştiği ve Türk tarihine altın harflerle kazınan o büyük zaferler burada gerçekleşti. Manevi olarak bizde yeri büyük olan bu şehir sadece maneviyat olarak değil aynı zamanda maddi olarak da anlamı vardır. Marmara ve Ege’nin bitiştiği bölgede yer alan Çanakkale, Ege’nin en güzel şehirlerinden biridir. Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir’e komşu olan şehrin yazlıkçıların gözdesi olduğunu da söylemek mümkündür. Hem doğal hem beşerî pek çok güzelliğe sahip olan şehri ortalama 3 günde gezebilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

1915 yılında Türk milletinin adı tarihe altın harflerle yazıldı. Çanakkale Savaşı’nda vefat eden binlerce kişiye hitaben yapılan Çanakkale Şehitliği ömrünüzde en az 1 kere görmeniz gereken yerlerdendir. Hatta fırsat buldukça şehitliğe gidebilir ve Mehmetçiklerimizin ne büyük zorluklarla ülkemizi düşmanlardan kurtardığına tanıklık edebilirsiniz. Şehrin en önemli yapılarından biri olan Çanakkale Şehitliği 1960 yılında yapılmıştır.

Adres: Seddülbahir Köyü Yolu, 17902 Seddülbahir/Eceabat/Çanakkale

Truva Antik Kenti

Kaz Dağları’nda konuşlanan Truva Antik Kenti, Çanakkale’nin sahip olduğu tarihi değerler arasında bulunuyor. Çanakkale gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bölge 1970’li yıllarda Alman bir arkeolog tarafından keşfedilmiştir. Burası İlyada destanında bahsedilen Troya Savaşı’nın gerçekleştiği yerdir. Kentten çıkarılan tarihi eserlerin çoğu maalesef yurt dışına kaçırılmış.

Adres: Tevfikiye Köyü, Çanakkale
Giriş Ücreti: 50 TL
Not: Müze Kart geçerlidir.

Anzak Koyu

Çanakkale Savaşı sırasında Anzaklar’ın çıkarma yaptığı koy olarak bilinir. 600 metre uzunluğundaki koyun oldukça temiz kumsalı ve denizi vardır. Buraya gidebilir ve bölge halkında anlatılan tarihi hikayeleri dinleyebilirsiniz. Hem tabiatı hem de tarihiyle Anzak Koyu sizlere etkileyecektir.

Adres: Gelibolu Yarımadası, Anzac Koyu, Eceabat / Çanakkale

Aynalı Çarşı

Meşhur Çanakkale türküsüne şahitlik eden Aynalı Çarşı 1890 yılında II. Abdülhamid zamanında yaptırılmıştır. Girişinde bulunan aynalar bu çarşıya ismini vermiştir. Burasını Mısır Çarşısı’nın bir kopyası olarak düşünebilirsiniz. 1967 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Türküde geçen acı dolu satırlar her okuduğumuzda tüylerimizi ürpertiyor ve vatanımızın ne büyük fedakarlıklarla kurtarıldığını gösteriyor.

‘’Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah”

Adres: Kemalpaşa, 17000 Çanakkale Merkez/Çanakkale
Konum için tıklayınız.

Kilitbahir Kalesi

1452 yılında İstanbul kuşatmasında Bizanslıların önünü kesmek için inşa edilmiştir. 7 kattan oluşan bu kaleyi koruyan iç ve dış surlar bulunuyor. Zamanla tahrip olsa da çeşitli dönemlerde restorasyondan geçmiştir. Çanakkale Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Kilitbahir Kalesi deniz manzarası ile muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Adres: Yalı Cd., 17900 Kilidülbahir/Eceabat/Çanakkale
Giriş Ücreti: 15 TL

Çanakkale Saat Kulesi

Abdülhamid döneminde inşa ettirilen Saat Kulesi 1896 yılına aittir. Çanakkale merkezde yer alan saat kulesi Ayvalık kesme taşları kullanılarak yapılmıştır. Çanakkale gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeli ve şehri keşfetmelisiniz.

Adres: Çanakkale / Çanakkale Merkez

Adatepe

Çanakkale’nin yazlık bir bölge olduğunu söylemiştik. Adatepe’de şehrin en tatlı ve renkli tatil beldelerinden biridir. Turizm Bakanlığı’nın koruması altında olan beldenin Arnavut kaldırımı sokakları ve dükkân önlerinde dizilmiş renkli masaları oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor. Osmanlı tarzındaki otelleri ve restoranlarına gidebilirsiniz. Veyahut Rum evlerinde, taş konaklarda konaklama yapabilirsiniz.

Adres: 17980 Adatepe/Ayvacık/Çanakkale

Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en meşhur plajı Ayazma, Çanakkale gezilecek yerler listenizin en güzel kısmı olabilir. Plajın sahip olduğu cam gibi denizine âşık olabilirsiniz. Deniz bisikleti, jet ski ve banana gibi su sporlarını burada rahatça yapabilirsiniz. Deniz kenarında konuşlanan restoranlarda rakı balık yapabilir ve Ege’nin mahzun görüntüsüne karşın keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Adres: Alaybey, Çınarlı Çarşı Cd. No:49, 17680 Bozcaada/Çanakkale

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Çanakkale’ye ulaşım oldukça kolay. Deniz yolu, kara yolu ve hava yolu ile gidebilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmek için Bursa üzerinden feribotsuz şekilde gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek Gelibolu yarımadasından feribotla gitmektir. Yolla uğraşmak istemiyorsanız da uçağa binerek 1 saatte Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.
Çanakkale Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol