Perşembe, Mayıs 16, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeÇanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Gezi Rehberi

-

Türkiye’nin kurtuluşu için en önemli illerimizden birisi olan Çanakkale Gezi Rehberi kesinlikle gezilip görülmesi gereken illerden bir tanesidir. Dillere destan olan bir kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale ilimizde pek çok gezilecek yer bulunmaktadır.

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Nerede?

Çanakkale topraklarını gezip görmek isteyen pek çok kişi Çanakkale nerede sorusunu sormaktadır. Çanakkale ili Anadolu’nun kuzey batısında yer almaktadır. Marmara ve Ege Bölgeleri içerisinde bulunur. Çevresinde Edirne, Balıkesir ve Tekirdağ illeri yer almaktadır.

Çanakkale’ye Ulaşım

Tarihi dokusu ile pek çok kişinin merak ettikleri Çanakkale’ye ulaşım farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bu ile gitmek isteyen kişiler hem hava yolları hem de kara yolları ile ulaşımı tercih edebilmektedirler.

Çanakkale Konaklama

Tarihi dokusunu yakından hissetmek ve gezmek isteyen kişiler Çanakkale konaklama için farklı yöntemleri tercih edebilmektedir. Bu ilde pek çok farklı otel ve pansiyon bulunmaktadır. Aynı zamanda her bütçeye uygun olarak günlük, haftalık ya da aylık kiralık eşyalı daireler de bulunmaktadır. Böylelikle de isteyen herkes kendi bütçesine en uygun konaklama imkanını tercih edebilmektedir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezilecek yerler ile bu şehri yakından tanımak isteyen kişiler 3 gün gibi bir süre içerisinde bu şehri gezebilmektedirler. Ziyaretçiler için bu şehirde en uygun ziyaret zamanları ise genellikle Nisan ve Eylül ayları arasıdır. Yaz sezonunda bu şehri gezmek daha avantajlı olacaktır. Bu şehre gelen kişiler Çanakkale’nin zengin mutfağındaki farklı tatları deneme imkanını da elde edecektir. Türkiye’nin bütün şehirlerinde geçerli olan müze kartları ile bu şehirde yer alan müzeleri gezmek mümkündür. Şehirde gezilecek en popüler yerlerden bazıları şu şekildedir;

Çanakkale Şehitliği ve Anıtı

Çanakkale Gezi Rehberi’nin ilk adımında şehitlik ve anıt var. Çanakkale Savaşı’nı derinden hissetmek isteyen kişiler, bu şehre geldikleri zaman kesinlikle Çanakkale Şehitliği ve Anıtı’nı ziyaret etmelidirler. Çanakkale şehitliği ve Şehitler Abidesi, özellikle de Türk milletinin aziz tarihini anlamak adına en güzel yerlerden bir tanesidir. Bu anıt, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale gezilecek yerler arasında en popüler yerlerden bir tanesi de Aynalı Çarşı’dır. Bu çarşı Çanakkale Savaşı esnasında ciddi bir hasar almıştır. Bu çarşının en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de kırmızı taştan yapılmış olan kemerli kapısı ve kabartma çiçek desenleridir. İsminin aynalı olmasının nedeni ise eskiden burada ayna ismi verilen at gözlüklerinin satılmasıdır. Çanakkale’ye gelen kişilerin kesinlikle giderek görmeleri gereken yerlerden bir tanesidir.

Truva Antik Kenti

Bir efsane olan Truva Antik Kenti, kesinlikle Çanakkale gezilecek yerler arasında gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kaz Dağı eteklerinde ve Çanakkale il sınırları içerisinde yer almaktadır. Troya Savaşı’nda efsane haline gelen bu şehir, tarihi yapısı nedeni ile görenlerin kendisine resmen hayran kalmasını sağlamaktadır. Önemli kazıların yapılmış olduğu bu şehirde çıkarılan pek çok tarihi eser maalesef geçmiş yıllarda yurt dışına kaçırılmıştır.

Truva Atı

Yunan Mitolojisi için önemli bir yeri olan Truva Atı da Çanakkale’de yer almaktadır. Özellikle de akşam saatlerinde ışıklandırmalar ile çok farklı bir atmosfere sahip olmaktadır. Bu nedenle de kesinlikle Çanakkale gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir detaydır.

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Gezi Rehberi‘nin son adımında Kilitbahir Kalesi var. Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan Kilitbahir Kalesi de Çanakkale Savaşı esnasında önemli bir rol oynamıştır. Son olarak 2011-2013 yılları arasında restorasyonu tamamlanan kale, pek çok turist tarafından günümüzde ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır. 7 katlı ve üçgen yapıda olan kale bu şehirde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Çanakkale Gezi Rehberi adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Çanakkale Konum için tıklayınız.
Çanakkale Gezilecek Yerler için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol