Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaTürkiyeÇanakkaleÇan Gezilecek Yerler

Çan Gezilecek Yerler

-

Çan Gezilecek Yerler ilçesi 1 belde ve 67 köye sahiptir. Karakoca Ovası, Bahadırlı Ovası, Helvacı Ovası en dikkat çekici ovalarıdır. İlçenin tek akarsuyu olan Kocabaş Çayı (Granikos) 90 km. uzunluğa sahiptir. Tarihi kaynaklarda Çan’ın şimdi bulunduğu konumda Gergithes adına rastlanmaktadır. 1999 yılında bulunan Çan Lahdinin yapımının, M.Ö.4. yüzyıla uzandığını çeşitli kaynaklar göstermektedir. On dördüncü yüzyılın ortalarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1945 yılında Çanakkale Biga ilçesinden kendinin kopartarak Çanakkale iline bağlanmıştır.

Çan’a Ulaşım

Çan’a gitmek isteyen birçok insan, Çan ulaşım konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Çan’a kısa sürede gitmek isteyen pek çok insan, uçak veya özel araçları ile Çan’a gitmektedir.

Uçak seçeneği dışında otobüs de ön plana çıkmakta olup birçok insan ilçeye gidebilmek için otobüs kullanmaktadır. Çeşitli otobüs firmaları ile birlikte Çanakkale merkezi gidilmesi sonrasında kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Çan Konaklama

Çan’da vakit geçirmek ve burada bulunan doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan yerleri görmek isteyen pek çok insan Çan konaklama konusunda hangi seçeneklerin olduğunu merak etmektedir. Genel olarak otel ve pansiyon seçeneklerinin olduğunu ifade edebiliriz.

Konforlu bir tatil geçirmek olanaklı olduğu gibi daha uygun fiyatlarla konaklamak için pansiyon seçeneği de tercih edilebilmektedir. İlçede ya da Çanakkale merkezde bulunan otel veya pansiyonlar, pek çok insanın konaklama hususunda tercih sebebi olmaktadır.

Çan Gezilecek Yerler

Çan Seramikleri

Çan Gezilecek Yerler’in ilk adımında Seramikler var. Tarih boyunca kalitelerinde nam salan Çanakkale seramikleri koleksiyonerlerin ve müzelerin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Çanakkale seramiklerinin tarihsel serüvenini yansıtacak koleksiyonlardan birisi Antalya Kaleiçi’nde bulunan Suna-İnan Kıraç Müzesindedir.

Bardakçılar Dağ Kaplıcası

İki çeşit termal suya sahip olan Terzialan Beldesi’ndeki kaplıcada, havuzlara yosunlu su, odalara ise kükürtlü su akıtılır. 52 derece sıcaklığa sahip olan termal suyun, özellikle romatizmal hastalıklara ve cilt hastalıklarına şifa getirdiği söylenmektedir. Kaplıca, çam meşe ve çınar ağaçları arasında doğal bir ortamda bulunmaktadır.

Tepeköy Kaplıcası

Çan’a 26 kilometre mesafede Etili bucağına bağlı Tepeköy Kaplıcası 2006 da Termal Turizm Merkezi olarak sınıflandırılmıştır. Karaılıca adıyla bilinen kükürtlü bir kaplıca mekanıdır. Ilıcada 20 yataklı bir otel ile kum banyo ve havuzları yer almaktadır. Suları kükürtlü hidrojence zengin olup, sodyum ve kalsiyum katyonları ile sülfat anyonları fazlaca içermektedir.

Çan Konum için tıklayınız.
Çan Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol