Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeÇamlıyayla Gezilecek Yerler

Çamlıyayla Gezilecek Yerler

-

Çamlıyayla Gezilecek Yerler, halk arasında çoğunlukla Namrun olarak bilinen Mersin ilinin bir ilçesidir. Yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına ev sahipliği yapan ilçe, tabiat tarafından bahşedilen doğal güzellikleri ve yaylaları ile ünlüdür. İlçenin yaylaları ile ünlü olmasının yanı sıra sahip olduğu konum da oldukça ilgi çekmektedir.

Toros Dağlarının zirve noktalarına yakın bir iklime sahip olan ilçe özellikle yaz aylarında serinlemek ve doğa ile iç içe olarak huzur bulmak isteyenler için sıra dışı bir tatil ve gezi tercihidir. Çamlıyayla gezilecek yerler de ilçenin yoğun bir yayla turizmine ev sahipliği yapıyor olmasının yanı sıra tarihsel arka plana sahip olan kaleler ve doğal güzellik olan mağara, göl ve diğer tabiat unsurları ile oldukça geniştir.

Çamlıyayla Nerede?

Çamlıyayla, yayla turizmi konusunda ilçe sınırlarını aşmış bir üne sahip olmakla birlikte aynı zamanda bulunduğu konum bakımından da dikkat çekicidir. Niğde ve Konya gibi şehirlere sınırı bulunan ilçe aynı zamanda Mersin’in Tarsus ilçesine de komşudur. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği ise yaklaşık olarak 1200 metre civarındadır ve bu konum ilçenin yaz aylarında önemli bir serinleme merkezi olmasına neden olmuştur.

Çamlıyayla’ya Ulaşım

Çamlıyayla’ya ulaşım için Mersin il merkezinin kullanılması olanaklıdır. İlçeye girişler için çok fazla alternatifin olmaması bölgenin güzelliklerini bizzat yerinde deneyimlemek isteyen ziyaretçilerin öncelikli olarak Mersin il merkezine geçmelerini zorunlu kılar. Şehir merkezinden ilçeye gerçekleşen toplu taşıma seferlerinin kullanılması ilçeye en hızlı şekilde ulaşmanın yoludur.

Çamlıyayla Konaklama

Çamlıyayla çoğunlukla yaz turizminin deniz odaklı kısmından uzaktadır ve belirtilmiş olduğu gibi bölge tamamen bir yayla turizm alanıdır. Bölgede yüksek hizmet kalitesine sahip herhangi bir konaklama tesisi bulunmamakla birlikte daha çok apart ve küçük oteller ya da pansiyonlara rastlamak mümkündür.

Çamlıyayla Gezilecek Yerler

Çamlıyayla gezilecek yerler bakımından özellikle sahip olduğu benzersiz tabiatı ile dikkat çeker. Bununla birlikte bölgenin tarihsel arka planının olması ve antik medeniyetlerin yaşam alanlarının sınırları içerisine giriyor olması sebebiyle antik kalıntılar da bölgesel anlamda gezilecek yerler arasında tercih edilebilir seçeneklerdir.

Karain Mağarası

Yaklaşık olarak 250 metre uzunluğa sahip olan Karain Mağarası, 10 ile 15 metre arasında değişen bir genişlik göstermektedir. İlçe merkezine son derece yakın bir konumda yer alan mağaraya kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Mehribakan Mağarası

Uzunluk ölçüsü yaklaşık olarak 50 ile 60 metre aralığında olan mağaranın genişliği ise 35 ile 40 metre arasında değişmektedir. Tarihsel nitelikleri ile dikkat çeken mağaranın Çamlıyayla mevkiine yapılacak olan gezilerde kesinlikle uğranması gereken bir doğal güzelliktir.

Çini Gölü

Bölgenin en tanınmış ve en çok ziyaret edilen alanları arasında yer alan Çini Gölü benzersiz suyu ve bölgesel güzellikleri ile dikkat çeker. 2500 metre rakımda yer alan göl bir krater gölü olma özelliğine sahiptir.

Çamlıyayla konum için tıklayınız.
Çamlıyayla Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol