Home Rehber Türkiye Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere Gezilecek Yerler

0
1951
Ankara Çamlıdere Gezilecek Yerler

Ankara Çamlıdere Gezilecek Yerler, her bölgesiyle ve her bir noktasıyla farklı bir havaya sahiptir. Tarihi ve kültürel yerleri, doğal güzelliklere sahip yerleri ile oldukça göz kamaştırıcıdır. Ankara gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken Çamlıdere’ye en az 1 gününüzü mutlaka ayırmalısınız. Şehrin en küçük ilçelerinden birisidir. Şehir merkezine 99 kilometre uzaklıkta bulunur. Bu ilçeyi ön plana çıkaran en önemli özelliğinin de ormanlarla çevrilmiş olmasıdır. Çamlıdere’de nereye gidilir, ne yapılır sorularını cevaplamaya çalıştık. Keyifli Okumalar!

Çamlıdere Gezilecek Yerler

Ankara Çamlıdere Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara’nın en küçük ilçelerinden biridir. Çevresinde Beypazarı, Kızılcahamam ve Güdül ilçeleri bulunur. 1953 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. Bununla birlikte önceden Kızılcahamam ilçesine bağlı bir bucaktı. Çamlıdere’nin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.  Ancak bu bilgilerin kesinliğinden emin değiliz. Tahminlere göre ve de tarihi eserlere bakarsak Selçuklu Dönemi’ne ait bir yerleşim merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere, tarihi ve doğal güzellikleriyle şehrin diğer ilçelerinden biraz daha farklıdır. Onu çevreleyen orman başka bir güzellik oluşturur. Selçuklular Dönemi’nden kalma tarihi eserler ince işçiliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Her bir bölgesini gezmeye doyamayacağınız Ankara Çamlıdere ilçesini çok beğeneceksiniz.

Fosil Ormanı

Çamlıdere’yi sarmalayan ormanların adı Fosil Ormanı’dır. Ankara Çamlıdere ilçe merkezindeki Pelitçik köyünde bulunur. Burasının bu kadar ünlü olmasının sebebi taşlaşmış fosillere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde 23 milyon yıl öncesine aittir. Dünyada eşi benzerine az rastlanan doğal örneklerden biridir.

Çamkoru Mesire Yeri

Ankara Çamlıdere’nin en güzel bölgelerinden biridir. 2008 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye’nin sayılı tabiat parklarından biri olan Çamkoru bir mesire alanıdır. Doğa meraklıları için uygun ortamı oluşturur. Doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen alana mutlaka uğramalısınız.

Tarihi Peçenek Camii

Selçuklular Dönemi’ne ait olan bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Selçukluların her bir eserinde ince işçiliği ve mimarinin harikalığını görmek mümkündür. Bu eserde dönemin mimarisinin muhteşemliğini yansıtmaktadır. Ankara Çamlıdere gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir.

Konum için tıklayınız.
Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here