Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaBursa Gezi Rehberi

Bursa Gezi Rehberi

-

Türkiye’nin en kalabalık 4. şehri olan Bursa Gezi Rehberi, ekonomik açıdan da en gelişmiş şehirlerden bir tanesidir. Hem doğal hem de tarihsel zenginlikleri ile Türkiye’de kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Özellikle de Osmanlı Devleti’nin başkenti olması nedeniyle pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bursa Gezi Rehberi

Doğal ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çeken Bursa’yı ziyaret etmek isteyen pek çok kişi Bursa nerede sorusunu sormaktadır. Bu şehrin kuzey kısmında Marmara Denizi, Yalova ve kuzey doğusunda da Kocaeli ile Sakarya yer almaktadır.

Bursa’ya Ulaşım

Doğal ve tarihi güzelliklerini görmek adına Bursa’ya gitmek isteyen pek çok kişi Bursa’ya ulaşım yolları nasıldır sorusunu merak etmektedir. Bursa’ya gitmek için deniz yolları ve kara yolları kullanılabilmektedir. Her ne kadar çok fazla sefer sayısı bulunmasa bile bu ile hava yolları ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

Bursa Konaklama

Bursa Gezi Rehberi’nde en önemli konulardan biri de konaklamadır. Doğal ve tarihi güzelliklerini yakından görmek adına Bursa’yı ziyaret etmek isteyen kişiler Bursa konaklama için farklı seçenekleri tercih edebilirler. Bu ilde pek çok farklı otel bulunmaktadır. Daha uygun fiyatlı konaklama arayan kişiler bu ilde pansiyonları da tercih edebilirler. Aynı zamanda günlük, haftalık ve aylık olarak kiralanan evler de bulunmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezi Rehberi’nde gezilecek yerler arasında en popüler yerlere gitmek isteyen kişiler pek çok tarihi ve doğal mekanı bulabilmektedir. Buradaki doğal ve tarihi mekanları gezip görmek isteyen kişiler için farklı seçenekler yer almaktadır. Bursa ilinde gezilecek olan yerlerden bazıları şu şekildedir;

Kapalı Çarşı

Bursa’da gezilecek yerler arasından en popüler yerlerden bir tanesi de Kapalı Çarşı olmaktadır. Bu çarşı Tahtakale ve Emir Hanı arasındadır. Kapalı Çarşı, Bursa’da en çok ilgi gören mekanların başında gelir. Günümüzde de hala tarihi dokusunu bozulmayan çarşının içerisinde tam 130 tane dükkan bulunmaktadır.

Eski Aynalı Çarşı

Eski Aynalı Çarşı Orhan Gazi tarafından 1339 yılında yapılmıştır. Bu şehir içerisindeki ilk çarşı hamamıdır. 1584 yılında çıkan yangın sonucunda ciddi anlamda hasar gören çarşı, restorasyon çalışmaları ardından yeniden ziyaretçilere açılmıştır. Bursa gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen mekanlardan birisi de Eski Aynalı Çarşı olmaktadır. Bu çarşı Bursa’nın resmen ikonu haline gelmiştir.

Ulu Cami

Bursa denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Ulu Cami’dir. 1396 yılında yapılan cami, 1399 senesinde tamamlanmıştır. Atatürk Caddesi’nde yer alan bu cami de yangın gibi durumlardan dolayı zarar görmüştür. Ancak yapılan restorasyon çalışmaları ardından yeniden ziyaretçilere açılmıştır. Cami içerisinde yer alan 200 hat levhası ve duvar yazıları nedeni ile Cami aynı zamanda Hat Sanatları Müzesi olarak da bilinmektedir. Büyüleyici atmosferi nedeniyle pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tophane

Bursa’daki en etkileyici manzaralardan birisi de Tophane’dir. Tophane’de yer alan Saat Kulesi de buraya gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Gazi’nin ve daha sonrasında gelen oğlu Orhan Gazi’nin mezarlıkları da bu alanda yer almaktadır.

Bursa Tarihi Evleri

Bursa Gezi Rehberi içinde Bursa tarihi evleri de yer almaktadır. Farklı yapısı ve tarih kokan dokusu ile birlikte tarihi evler de gelen turistler tarafından en çok gezilen mekanlardan bir tanesidir. Yeşilin tarihle buluştuğu bu alandaki tarihi koku, buraya gelen kişilerin kesinlikle tercih etmeleri gereken bir mekandır. Bu alanda özellikle de ahşap süslemeleri en çok dikkat çeken detaylardır.

Bunlara da göz atabilirsiniz.

>> Uluabat Köyü Gezi Rehberi
>> Gölyazı Gezilecek Yerler
>> Cumalıkızık Gezi Rehberi

Bursa Konum için tıklayınız.
Bursa Gezi Rehberi adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol