Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBozyazı Gezilecek Yerler

Bozyazı Gezilecek Yerler

-

Bozyazı Gezilecek Yerler sahip olduğu endemik yapısı ile tahmin edilebilir bir Akdeniz kenti olmaya aday Mersin’e bağlı ilçedir. Kitlesel yaz turizminin gelişmemiş olduğu ilçe doğal dokusu ile dikkat çekmektedir ve özellikle Bozyazı gezilecek yerler büyük oranda doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Mersin iline gerçekleştirilecek olan dönemlik gezilerde mutlaka uğranması gereken adresler arasında yer alan ilçe Toros Dağlarının etekleri üzerine inşa edilmiştir. Engebeli, dağlık ve ovalık bir arazisi bulunan ilçenin aynı zamanda tarihin her döneminde farklı uygarlık ve medeniyetler tarafından deniz üssü olarak kullanılmıştır.

Bozyazı Nerede?

Bozyazı, Aydıncık, Ermenek, Anamur ve Gülnar gibi Mersin’e bağlı diğer büyük yerleşim alanı olan ilçelere komşudur. Aynı zamanda güney bölümü Akdeniz ile çevrili olan ilçenin belli bölümleri doğrudan deniz seviyesinde olduğu gibi kuzeyde yer alan yerleşim alanları ise deniz seviyesinden 1760 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. İlçenin Mersin il merkezine uzaklığı ise 215 kilometredir.

Bozyazı’ya Ulaşım

Bozyazı’ya ulaşım konusunda şehir dışından gelen ziyaretçilerin özel araçlar ile bölgeye ulaşmak için Mersin-Antalya karayolunu kullanmaları gerekir. Buradan Mut-Karaman yoluna geçiş yapıldıktan sonra bölgeye ulaşmak mümkün olacaktır. Şehir dışından diğer alternatifler ile ilçeye ulaşmak isteyen ziyaretçiler ise Antalya veya Mersin il merkezlerine geçiş yapmalı ve buradan ilçeye düzenlenen toplu taşıma seferlerini kullanmalıdır.

Bozyazı Konaklama

Bozyazı konaklama tesisleri ve tatil olanakları bakımından her ne kadar coğrafi ve kültürel olarak Akdeniz bölgesinin tipik bir yerleşim alanı gibi görünüyor olsa da kısırdır. Henüz el değmemiş onlarca güzelliğe ev sahipliği yapan ilçede konaklama tesisleri açısından geniş kapsamlı hizmet standardına sahip olan devasa otellere veya konaklama tesislerine rastlamak mümkün değildir. Bunlar yerine ilçe merkezinde ve Akdeniz sahil şeridinde yer alan daha mütevazi otel ya da pansiyonlar bulunur.

Mersin Bozyazı Gezilecek Yerler

Bozyazı Gezilecek Yerler

Bozyazı gezilecek yerler kapsamında giren onlarca tabiat güzelliği ve sıra dışı antik kalıntılar olduğu belirtilmelidir. İlçenin sahip olduğu tabiat gibi tarihsel izler de henüz el değmemiş durumdadır ve dolayısıyla bölgeye yapılan ziyaretlerde kendinize kaşif gibi hissetmeniz için oldukça fazla sebep bulunur.

Bozyazı Halk Plajı

Bozyazı Halk Plajı eşsiz bir imaja sahiptir ve bölgenin çevresi tamamen doğal yeşillikler ile doludur. Tesislerinde bulunduğu alanda 70 metrelik geniş bir sahil boyunca denize girmek ve serinlemek mümkündür.

Arsinoe Tepesi

Arsinoe Tepesi tüm bölgeyi kuş bakış izlemek isteyenler için benzersiz bir alandır. Antik izlerin bulunduğu tepeden sıra dışı bir manzarayı seyretmeniz oldukça kolay olacaktır.

Nagidos Antik Kenti

Bölgenin asıl yerleşim alanı olan coğrafya üzerine inşa edilmiş Nagidos Antik Kenti en çok ilgi gören tarihsel yapıların bulunduğu benzersiz bir antik şehirdir. M.Ö. 3. Ve 5. Yüzyıla kadar uzanan geçmişi ile sıra dışı bir tarihsel yolcuğu çıkmanız için burayı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bozyazı konum için tıklayınız.
Bozyazı Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol