Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaTürkiyeÇanakkaleBozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler

-

Bozcaada Gezilecek Yerler Çanakkale’nin iki ada ilçesinden biridir. Tipik Akdeniz iklimini andırmakla beraber, boğazın tam çıkışında bulunması nedeniyle kuzey rüzgârlarını yoğun şekilde alır. Feribotla yaklaşırken adanın manzarası, kalesi ve limanıyla fevkaladedir. Antik Dönem Tenedos paralarında da görülen üzüm salkımı, bağcılığın adada çok eskilerden kaldığının göstergesidir.

Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada ulaşım nasıldır, ilçeye nasıl gidebilirim? Şeklinde pek çok soru sorulmakta olup bu soruların tamamı, şehre sorunsuz bir şekilde ulaşmak isteyen kişilerin ilgi alanına girmektedir. Bozcaada’ya sorunsuz bir şekilde gitmek isteyen pek çok insan, çeşitli otobüs firmaları üzerinden doğrudan ilçeye gitmektedir.

Otobüs ve uçak ile çeşitli güzergahlar ile gidilebilmekte olup ilçeye ulaşmak olanaklıdır. Bunun yanı sıra özel araçlarla da güvenilir bir şekilde ilçeye gitmek mümkündür.

Bozcaada Konaklama

Bozcaada konaklama konusunda pansiyon, yarı pansiyon ve otel seçenekleri bulunmakta olup bu seçeneklerden özellikle otel, konforlu ve güvenilir bir tatil yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Daha uygun fiyatlar ile konaklama isteyen kişiler ise pansiyon ya da yarı pansiyonu tercih edebilmektedir.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’ya feribotla ulaşırken tüm görkemiyle sizi karşılayan kalenin, Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar zamanından beri kullanıldığı bilinmektedir. Ana kapısında yer alan kale tadilat kitabesinden, kalenin, II. Mahmud döneminde 1816 yılında yeniden yaptırıldığı yazar. Kalenin iç bölümünde Bozcaada ile ilgili tarihi ve etnografik eserlerin incelenebileceği bir sergi mekânı da yer almaktadır.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Gezilecek Yerler’in ilk adımında Müze var. Bozcaada Kaymakamlığı’nın 2006 da tahsis ettiği tarihi binada özel bir çabayla kurulan müze Bozcaada’nın hatıra defteri olmak iddiasındadır. Müzede adanın tarihine tanıklık eden çok sayıda belge ve obje sergilenmektedir. Küçük bir müze mağazasına da sahip olan müzede; katalog ve kartpostallar ve ada ile ilgili hatıra eşyalar satılmaktadır.

Mutfak Kültürü

Bozcaada’nın tarih boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olmasının etkileri, mutfağına da yansımıştır. Ada mutfağında deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve üzüm tartışılmaz şekilde sofralarda yerini alır. Rum ve Türk mutfaklarının harmanlanmış hali sofralara lezzet üstüne lezzet katmaktadır. Ada mutfağından birkaç tat olarak; Asma yaprağında sardalye, domates reçeli ve ısırgan çullaması ada mutfağı denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerdendir.

Bozcaada Konum için tıklayınız.
Bozcaada Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.

 

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol