Home Rehber Türkiye Bornova Gezilecek Yerler

Bornova Gezilecek Yerler

0
619
İzmir Bornova Gezilecek Yerler,

Bornova Gezilecek Yerler, İzmir’in köklü tarihi geçmişi ve coğrafi güzellikleri ile dikkat çeken büyük ilçeleri arasındadır. Doğal güzellikler bakımından da oldukça geniş bir yelpazeyi ziyaretçilerine vadeden Bornova, hemen her bütçeye uygun tesisleri ve doğal yaşam alanları ile sıra dışı bir turizm bölgesidir.

Bornova’da gezilecek yerler arasında bulunan doğal güzellikler İzmir ve Egenin benzersiz doğal yaşam alanlarına benzerlik taşıması ile dikkat çeker. Aynı zamanda 24 saat yaşayan canlı bir şehir hüviyetine sahip olan Bornova, sahip olduğu modern mimarisi, tarihsel arka planı ve kültürel tesisleri ile de ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim vadeder.

Bornova Nerede?

Bornova, Manisa ili komşu olmasının yanı sıra İzmir’in Buca, Kemalpaşa, Karşıyaka, Menemen Bayraklı ve Konak ilçelerine de sınırı bulunur. Yarmanlar Dağı etekleri üzerine inşa edilmiş olan ilçe, İzmir Körfezi’ne yaklaşık olarak 3 km uzaklıktadır.

Ayrıca Bornova İzmir şehir merkezine de yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır. Zeytinlikleri ve geçmişten kalan konakları ile kültürel bir geçmişi doğal yaşam alanı ile buluşmasına aracılık eden Bornova, günümüzde özellikle İngilizlerin yüksek düzeyde ilgi gösterdiği yerleşim alanları arasındadır.

Bornova’ya Ulaşım

Bornova’ya ulaşım için kullanılabilecek alternatifler oldukça geniştir. Şehir merkezine yakın olması nedeniyle karayolu ve havayolu aracılığıyla ilçenin ziyaret edilmesi mümkündür. Ayrıca Ankara-İzmir otoyolu üzerinde bulunan ilçeye ulaşım son derece rahat sağlanır.

Bornova’ya ulaşım konusunda ayrıca demiryolu ulaşım yöntemlerinin de kullanılması olanaklıdır. Metro aracılığıyla ilçe merkezine ulaşılabildiği gibi buradan ilçenin tüm yerleşim alanlarına rahatlıkla erişim sağlamak da mümkündür.

Bornova Konaklama

Bornova konaklama olanakları bakımından da oldukça geniş yelpazeli seçenekleri ziyaretçilerine sunar. İzmir geziniz içerisinde konfor ve rahatlık bakımından size efektif vaatleri bulunan tesisler arıyorsanız Bornova bu ihtiyacınızı karşılamaya yönelik konaklama tesislerine en uygun adresler arasındadır.

Ayrıca ilçenin diğer merkezi yerleşim alanlarına, turizm bölgelerine ve İzmir il merkezine yakın olması da yine bu konaklama imkanlarından tüm İzmir seyahatleri kapsamında faydalanılmasını imkanlı kılar. Oldukça düzenli yapıya ve sıra dışı mimarilerin yer aldığı ilçe kentleşme bakımından da son derece etkileyicidir.

Bornova Gezilecek Yerler

Bornova gezisinde uğrayabileceğiniz eşsiz güzellikler arasında doğal yeşil alanlar, köklü geçmişe sahip tarihi yapılar ve modern mimari eserlere rastlamak mümkündür. Özellikle kentleşmenin getirisi olarak ilçede bulunan müzeler ve anıtlar önemli mekanlar arasında yer alır.

Homer Vadisi

Homer Vadisi, Bornova ilçe sınırı ile Kayadibi arasında yer alır. Bölgede Bornova Çayı ise bu eşsiz vadinin daha da güzelleşmesini sağlamaktadır. Vadi özellikle şehir koşuşturmasından kaçarak, huzur ve rahatlamayı doğal yaşam alanlarında arayanlar için benzersiz bir güzellik vadetmektedir. Sizde İzmir gezinizi Bornova’nın bu benzersiz doğal güzellikleri ile süsleyebilirsiniz.

Yeşilova Höyüğü

İlçenin ilk yerleşim alanları arasında yer alan Yeşilova Höyüğü, binlerce yıl öncesinden izler barındırır. Neolitik Çağ döneminde ilk olarak gelişen höyük, günümüzde en çok ilgi gören doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Bornova Konakları

Bornova bilineceği üzere konakları ile ünlüdür ve Bornova Konakları, tüm dünya genelinde yoğun bir ilgi görür. İzmir gezinizi bu konakları yeniden keşfetmeden tamamlamamanız tavsiye edilir. Benzersiz mimarileri ile büyüleyici bir ambiyans sunan konaklar, her yıl yüz binlerce ziyaretçi akınına uğrar.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Bornova modern yüzü ve kentleşme konusunda tüm dünyaya örnek olabilecek anlayışı ile pek çok kültürel alana ev sahipliği yapar. Bu kültürel alanlar arasında yer alan ve içerisinde pek çok bileşeni barındıran Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, büyük halk ozanı Aşık Veysel anısına oluşturulmuştur. Buz spor alanı, amfi tiyatro ve benzeri kültürel etkinlikler için uygun yapıları bulunan alan, 245 dönüm arazi üzerine inşa edilmiştir.

Mary Magdalene Anglikan Kilisesi

Bornova Gezilecek Yerler’in son adımında Anglikan Kilisesi var. 1858 yılında inşa edilen Mary Magdalene Anglikan Kilisesi, Cebelitarık Piskoposu tarafından dizayn edilmiştir. Benzersiz bir mimarisi bulunan kilise İzmir gezinizde size kültürel olarak eşlik edecek yapılar arasında yer almalıdır.

Bornova’da Ne Yenir?

Bornova yöresel lezzetler bakımından küçük bir İzmir’i andırır. Dolayısıyla ilçe sınırları içerisinde restoran, kafe ve lokanta gibi tesislerde İzmir’in tüm lezzetlerine rastlamak ve aynı zamanda Anadolu yemek kültüründen izler görmek son derece olasıdır. Akşam ve öğlen yemeklerinizde Anadolu’nun benzersiz yemek kültürünün her bir öğesine Bornova’da erişebilirsiniz.

Bornova konum için tıklayınız.

Bornova Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here